12.02.2021

Mobilya Sektörü Masaya Yatırıldı

Dünyanın 9’uncu büyük üreticisi, 8’inci büyük ihracatçısı olan Türkiye mobilya sektörü, pandemi döneminde eve kapanmalar sonucu hem iç pazarda hem ihracatta yüksek talep gördü. Ancak MDF, kontrplak, sünger, boya gibi temel hammaddeleri temin etmede sorunlar yaşayan sektör temsilcileri, sorunlarının çözümü için Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Ticaret Bakanlığı, mobilyacıların MDF, kontrplak, sünger, boya sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Mobilya Sektörü İhracatı ve Girdi Tedariki” konulu online toplantı, İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri ile 36 bin mobilya üreticisini temsilen sivil toplum kuruluşları, firma temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıda, Türkiye mobilya sektörünün ihracat kanalında yaşadığı güncel gelişmeler ve ihracatı artmak için neler yapılabileceği hususunda görüş alışverişinde bulunuldu.

İstanbul, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri dış ticaret fazlası veren sektörlerinin önündeki sorunları aktarırken, iç piyasadaki hammadde sorunun çözülmesi için MDF ve kontrplak ihracatına kısıtlama getirilmesini, petrokimya yatırımlarına ise ağırlık verilmesini istedi. Sünger ve boya malzemeleri gibi petrokimya ürünlerinin yüzde 12’sinin Türkiye’den, yüzde 88’inin ise AB ve Çin’den karşılandığına işaret eden Türkiye mobilya sektörü temsilcileri, sünger ve boya malzemelerinde yaşanan fiyat artışının önüne geçmek için petrokimya tesislerine yatırım yapılmasını önerdi.


X