08.04.2021

MİB’den İhracatçılar İçin Dijital Terimler Kılavuzu

Makine İhracatçıları Birliği, sektördeki 300’den fazla Türkçeleştirilmiş terimi bir kılavuz halinde yayınladı. Kılavuzda, nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler, büyük veri, yapay zekâ gibi terimler yer alıyor.

Makine İhracatçıları Birliği (MİB), dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında, sektördeki 300’den fazla Türkçeleştirilmiş terimi, İngilizce ve Almanca karşılıkları ve kaynaklarıyla birlikte, bir kılavuz halinde yayınladı.


Kılavuzda, nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler, büyük veri, yapay zekâ gibi terimler yer alıyor.

Çevrim içi olarak hizmete sunulan Dijital Terimler Kılavuzu’na www.digital-glossary.com adresinden ulaşılabiliyor.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, yaptığı açıklamada, kılavuzun tamamlanmış bir iş olmadığını, kavramlar çeşitlendikçe çalışmanın da yenileneceğini belirterek, “Uluslararası mecrada oluşarak ülkelerin sınırlarını kolayca aşan dijital terimlerin endüstriyel kültür ve zihnimizde tam karşılıklarının oluşması için, önce doğru anlaşılmaları gerekiyor. Dijital Terimler Kılavuzu’nu bu amaçla ve konunun uzmanlarının büyük desteğiyle hazırladık. Dünyayı yakından izleyen teknoloji meraklılarının soru ve katkılarıyla güncellenmeye devam edecek olan Dijital Terimler Kılavuzu’nun hem profesyonellere hem de genç kuşaklara faydası olacağına inanıyoruz. 'Türkiye’nin Makinecileri' olarak, mesleği veya yaşantısı dijitalleşmeyle kesişen herkesi Dijital Terimler Kılavuzu’na bekliyoruz." dedi.


X