29.07.2022

Memiş: İhracatta Kota Uygulamasının Kaldırılmasını Bekliyoruz

AHBİB Başkanı Veysel Memiş, dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamaya temmuz ayının başında son verildiğini belirterek, “Geçtiğimiz cuma günü imzalanan kararla nohut ihracatının da önü açıldı. Ancak nohut ihracatında getirilen kota uygulamasının da en kısa zamanda kaldırılmasını bekliyoruz. Bu ürünlere ilave olarak kırmızı mercimek ve bulgur özelinde ihracatın önünün açılması için de çalışıyoruz.” dedi.


Türkiye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün sorunlarına ortak akılla çözüm üretmeyi amaçladığı belirtilen Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), istişare toplantılarının ikincisini Mersin’de gerçekleştirdi. 


Toplantıda konuşan AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, kısıtlı değil, sınırsız ihracat için çalıştıklarını söyledi. Sektörün öncelikli sorunları arasında öne çıkan ihracat kısıtlamalarının çözümü için seferber olduklarını aktaran Memiş, dökme zeytinyağındaki yasakların kaldırılmasının ardından nohut ihracatının da önünün açıldığını söyledi. Nohut ihracatına uygulanan kota sorununun aşılması için girişimlerini sürdürdüklerini kaydeden Memiş, bu ürünlere ilave olarak kırmızı mercimek, bulgur ve diğer bakliyat gruplarındaki kısıtlamaların da kaldırılarak ihracatın önünün tamamen açılması için gayret gösterdiklerini belirtti. 


Sektörlerinin taleplerini ve sorunlarını ilgili tüm bakanlıklara ilettiklerini ifade eden Memiş, “Yaptığımız görüşmelerin sonucunda Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılı Mart ayında dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamaya 7 Temmuz itibarıyla son verdi. Geçtiğimiz cuma günü imzalanan kararla nohut ihracatının da önü açıldı. Ancak nohut ihracatında getirilen kota uygulamasının da en kısa zamanda kaldırılmasını bekliyoruz. Bu ürünlere ilave olarak kırmızı mercimek ve bulgur özelinde ihracatın önünün açılması için de çalışıyoruz.” dedi.


Memiş, birlik üyelerini alt sektörlere göre gruplandırarak yurt dışı fuarlarda tanıtacaklarını ve stant tasarımı olmayan firmalar için ortak alan oluşturacaklarını belirtti. Ekim ayında düzenlenecek olan Sial Fuarı’na katılacaklarını duyuran Memiş, “AHBİB’in uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi için iki ayrı UR-GE projemiz devam ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yüzde 75 oranında desteklenen üçüncü projemizi de onay sürecinin tamamlanmasıyla aktif hale getireceğiz.” diye konuştu.

X