26.11.2021

‘Makine Sektörü Yılı 23 Milyar Dolar İhracatla Kapatacak’

Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, yılın ilk 10 ayında makine ihracatının 19 milyar dolar seviyesine yükseldiğini belirterek, yılı 23 milyar dolar ihracatla kapatacaklarını söyledi.


Bursa Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon Fuarı’nı tek çatı altında buluşturan BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 353 firmanın katılımıyla gerçekleştiriliyor. Takım tezgahlarından sac işleme makinelerine, hidrolik sistemlerden kompresörlere ve otomasyon sistemlerinden yazılımlara kadar geniş ürün grubunun sergilendiği fuar, makine imalat sektörünün geçirdiği dönüşümü de gözler önüne seriyor. 40’ın üzerinde ülkeden ve 50’ye yakın sanayi şehrinden 30 binin üzerinde iş insanını ağırlayan ve 27 Kasım Cumartesi sona erecek fuarın 1.5 milyar liralık ticaret hacmi oluşturması bekleniyor.


TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 2019 yılında yapılan fuara kıyasla ilk gün yüzde 22 ziyaretçi artışıyla kapılarını açtıklarını, 700’e yakın yabancı ziyaretçi ağırladıklarını, hedeflerinin 2 bin yabancı ziyaretçiye ulaşmak olduğunu ifade etti. Sektörü değerlendiren Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, bölgede yerleşik makine imalatçılarının, bu yıl sonu itibariyle ihracatlarının 2,5 milyar dolar ile rekor düzeye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bu yılın ilk 10 ayında katma değeri yüksek bir ürün olan makine ihracatının 19 milyar dolar seviyesine yükseldiğini belirten Gencer, yılı 23 milyar dolar ihracat ile kapatacaklarını söyledi.


X