12.07.2021

Makine İhracatında Yıl Sonu Beklentisi 22 Milyar Dolar

TİM Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu, “2020’de dünyanın en hızlı imalat yatırımı yapan ülkesi olduk. Makine ihracatında ilk yarıda 11 milyar doları aştık. Seneyi 22 milyar dolar civarında ihracatla kapatacağız.” dedi.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB), Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğiyle düzenlenen Türkiye’nin Makinesini Büyüten Şehirler toplantılarının ikincisi Gaziantep’te yapıldı. 

Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makine üretici ve ihracatçılarının pandemi dönemini çok iyi değerlendirdiğini belirterek, “2020’de küresel makine üretimi yüzde 6, Avrupa Birliği’nde üretim yüzde 14 düşerken, Türkiye’de yüzde 9 arttı. İhracat 18,5 milyar dolara ulaştı. 2020 makine teçhizat yatırımları dünyada 8-10 puan daralırken, Türkiye’de 21 puan arttı. Dünyanın en hızlı imalat yatırımı yapan ülkesi olduk. Önceki iki yılın daralmasını telafi ettik. Üretim geçen sene birinci çeyrekte 10 puan artmıştı, bu sene 28,5 puan arttı. Yatırım geçen yıl birinci çeyrekte 15 puan artmıştı, bu yıl 30,5 puan arttı. İhracat ilk 6 ayda değer olarak yüzde 38 arttı, miktar olarak 32. İlk yarıda 11 milyar doları aştık. Seneyi 22 milyar dolar civarında ihracatla kapatacağız. Olağanüstü bir rakama ulaştık.” diye konuştu.


“İlave Tedbirlerden Çok Ümitliyiz”


Karavelioğlu, iç pazarda oluşan talepten ithal makinelerin daha fazla pay aldığına da dikkat çekerek, “Göstergeler bunu doğruluyor. İthalat artışının yüzde 40 civarında olduğunu ilk 5 ayda görüyoruz. Büyük baskı altındayız. İlave tedbirlerden çok ümitliyiz.” dedi. Türkiye’de 30 bine yakın makine ihracatçısı olduğunu ifade eden Karavelioğlu, makine sektörünün genel durumu ile ilgili bilgiler de vererek, “Makine, Türkiye’nin en çok ihracatçısı olan alanı. Malum Türkiye’de 100 bine yakın mal ve hizmet ihracatçısı var. Ama asıl faaliyetleri makine üretmek ve ihracat olan imalatçıların, ki bunların sayısı 17 bine yakındır, hepsinin MAİB üyesi olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla çok kalabalık, çok agresif, haksız rekabetin de hedefinde olan ve ülkelerce de sonuna kadar korunan bir sektördür.” şeklinde konuştu.                   

Karavelioğlu konuşmasında, “Egemenlik meselesidir makine üretmek veya üretememek. Türkiye’nin de ikinci büyük ihraç kalemini oluşturur uzun yıllardır. Ama son 10 senede 150 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz bu alanda. Oysa Türkiye’nin makinecilerinin ihracatı dünyada emsali görülmemiş hız ve istikrarda. İhracatta yarattığımız katma değer oran olarak Almanya ile eşit. OECD altıncısıyız, Almanya 5’inci. Yüzde 76,7’lik bir yerli katma değer yaratıyor makine ihracatçımız. Parça ve komponentlerin ihracatımızda aldığı pay dünya ortalamasının üzerinde. Yüzde 26’ya çıktı. Yani yan sanayimiz sanıldığının aksine rakiplerimizden çok daha güçlü. Ama ithal ürünlere talep var ve açık veriyoruz.” ifadelerini kullandı.


X