29.04.2021

Maden Sektörü İlk Çeyrekte Yüzde 29,9 Büyüdü

Maden sektörünün ilk çeyrekte yüzde 29,9 büyüme kaydettiğini belirten İMİB Başkanı Aydın Dinçer, sektörün bu dönemde 1,21 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade ederek, “İhracatımızdaki bu olumlu tablonun ikinci çeyreğe ve yılın geri kalan dönemine de benzer şekilde yansıyacağını öngörüyoruz.” dedi.


İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, maden ocaklarının üst düzey önlemler doğrultusunda faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Tüm ocaklar ve diğer faaliyet alanlarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulduğunu, kronik rahatsızlığı olanların da salgın tehlikesi ortadan kalkana kadar istirahat etmelerinin sağlandığını kaydeden Dinçer, “Yetkili kurumlardan da kapanma sürecinde ihracatçılarımızın ocaklara ürün seçimine gitmesini sağlayan seyahat izin belgelerinin alımının kolaylaştırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.


Türkiye ekonomisi için stratejik önemde bulunan maden sektörünün ilk çeyrekte yüzde 29,9 büyüme kaydettiğini belirten Aydın Dinçer, sektörün 162 ülkeye 7,9 milyon ton maden ürünü ihraç ettiğini söyledi. İlk çeyrekte toplam 1,21 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Aydın Dinçer, “Mart ayında ise 446 milyon dolarlık ihracat yapan maden sektörü, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37,9 büyüme gösterdi. İhracatımızdaki bu olumlu tablonun ikinci çeyreğe ve yılın geri kalan dönemine de benzer şekilde yansıyacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.


5 milyar dolarlık ihracat hedefi


İhracattaki artışı yıl sonuna kadar sürdürmeyi hedeflediklerini bildiren Dinçer, “Bu yıl içinde faaliyetlerimize yoğun şekilde devam edeceğiz. Özellikle ihracatımıza katkı sağlayan sanal ticaret heyetlerimizi yıl boyu sürdüreceğiz. Öte yandan yeni pazarlara giriş yaparak dijital satış ve tanıtım kanallarının etkinliğini artıracak daha kapsamlı projeler geliştireceğiz. Bütün üyelerimizi bu iş yapma modelinin bir parçası haline getirerek, 5 milyar dolar ihracat seviyesine çıkmanın yolunu oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.


X