12.11.2021

Kurum: Depozito İade Sistemini Etkin Bir Şekilde Yürüteceğiz

“Çevre Ajansıyla depozito iade sistemini daha etkin bir şekilde yürüteceğiz.” diyen Bakan Kurum, uygulamanın ekonomiye yıllık 4 milyar liralık katkı sağlayacağını ifade etti.


Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın 2022 Yılı bütçesi Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Bakan Murat Kurum yaptığı konuşmada, Ocak 2022’de başlayacak depozito uygulamasının ekonomiye yıllık 4 milyar liralık katkı sağlayacağını söyledi. Kurum, “Çevre Ajansıyla depozito iade sistemini daha etkin bir şekilde yürüteceğiz. Depozito yönetim sisteminin işletileceği ve izleneceği online merkezi veri sisteminin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz. Sisteme dâhil edilen ambalajların yeni standartlara uygun olarak ürettirilmesi ve kayıt altına alınmasına yönelik uygulamayı da 2022 Ocak ayı itibariyle başlatacağız. Kayıt altına alacağımız bu çevreci ambalajları da kademeli bir geçiş ile 2022 yılının ikinci yarısında tüketicilere ulaştıracağız.” dedi.


“Depozito İade Noktaları Planlama Çalışmaları Sürüyor”


Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre, vatandaşların geri getireceği ambalajların alınarak depozito ücretlerinin iade edileceği yerler için altyapı planlamaları sürdürülüyor. Depozito iade noktalarında, özel-teknolojik internet bağlantılı depozito iade makineleriyle hizmet verilecek.

Kurum, Türkiye’yi iklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli aktörü yapacaklarını belirterek, bu çerçevede sürdürülebilir, yeşil ekonomiyi ve yeşil teknolojileri destekleyen stratejik bir planlama süreci içerisine girdiklerini söyledi. Kurum, 2022 yılının başında tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirecekleri İklim Şurası’nda da emisyon ticaret sisteminden yeşil yatırımlara kadar çok çeşitli başlıklarda ve tüm sektörleri ilgilendiren bir istişare sürecini başlatacaklarını kaydetti.


Poşet Kaynaklı 354 Bin Ton Atık Oluşumu Engellendi


Şu ana kadar 116 bin kurum binamızda sıfır atık sistemini kurduklarını, 24.2 milyon ton atığı ekonomiye kazandırdıklarını ve 3 milyon ton sera gazı salımını önlediklerini kaydeden Bakan Kurum, yüzde 13 olan geri kazanım oranını yüzde 22,4’e çıkardıklarını ve 30 milyar liralık ekonomik kazanç sağladıklarını belirtti. Atıkların geri kazanım oranını 2023’te yüzde 30’a çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, plastik poşet kullanımını yüzde 75 azalttıklarını, böylece poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engellediklerini söyledi.


X