31.05.2021

Kuraklıktan Etkilenen İl Sayısı 41 Oldu: Çiftçi Destek Bekliyor

Türkiye’de yağışların azalmasına bağlı olarak yaşanan kuraklıktan etkilenen şehir sayısı 41’e yükselirken, kuraklıktan en fazla zarar gören ürünler buğday, arpa ve kırmızı mercimek oldu. Çiftçi ise dekar başına nakdi hibe desteği bekliyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mayıs Ayına İlişkin Kuraklık Raporu”nu değerlendirdi. Mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısının 41’e çıktığını bildiren Bayraktar, haziranda yağışların yetersiz olması durumunda bu sayının daha da artacağına dikkati çekti. Mayısta kuraklıktan en fazla zarar gören ürünlerin arpa, buğday ve kırmızı mercimek olduğunun altını çizen Bayraktar, “Yeni ekilen mısır, şeker pancarı, patates, nohut, yeşil mercimek, çeltik ve yem bitkileri gibi ürünler de kuraklıktan etkilendi. İkinci ürün ekilişlerinde de sıkıntı olması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.


“Borçlar faizsiz ertelenmeli”


Kuraklıktan etkilenen üreticilere yönelik alınması gereken tedbir ve talepleri sıralayan Bayraktar, şunları kaydetti: “Kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına 200 lira nakdi hibe kuraklık desteği verilmeli. Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmelidir. Elektrikle sulama yapan çiftçilerimizin borçlarından dolayı elektrikleri kesilmemeli ve sulama ücretleriyle elektrik fiyatlarında indirime gidilmeli, tarımsal abone grubunda elektrikte uygulanmakta olan yüzde 18 KDV yüzde 1’e indirilmelidir. Kuraklıktan zarar gören çiftçilere hibe tohumluk dağıtımı yapılmalı, fide ve fidan desteği verilmelidir. Kuraklıktan zarar gören üreticilerden bu yıl için sulama ücreti alınmamalı. Elektrik ve sulama borçları nedeniyle desteklere bloke konulmasına son verilmeli, borçlar uzun vadeli ve faizsiz ertelenmeli. Yapılandırılan üretici borçları faizsiz ertelemeye dahil edilmeli. Kuraklık yaşayan çiftçilere faizsiz kredi kullandırılmalı. Gübre başta olmak üzere girdilere verilen destek artırılmalı. ”


“Afet bölgesi ilan edilmeli”


Burdur, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan şiddetli kuraklık hububat hasadını tehdit ediyor. Çiftçiler, Türkiye’nin son 40 yılda böylesine bir kuraklık yaşamadığını belirterek kuraklık yaşayan illerin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.


X