08.06.2021

Kuraklığa Karşı Sulama Projesi Çağrısı

İTB Meclis Üyesi Dr. Hüseyin Akdemir, kuraklık nedeniyle artık pamuk ekilmeyen Ege’den sonra İç Anadolu’da da aynı sorunun yaşanmaması için GAP ve KOP gibi sulama projesi yapılması çağrısı yaptı. 


Yıllar önce yaptığı ıslah çalışmaları sonunda Türkiye’nin ilk renkli pamuğunu üreten ve tohumlarını ‘Emirel’ ve ‘Akdemir’ isimleriyle tescil ettiren İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Üyesi Dr. Hüseyin Akdemir, kuraklığa bağlı sıkıntıların arttığına dikkat çekti. Akdemir, İç Anadolu Bölgesi için Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Konya Ovası Sulama Projesi (KOP) benzeri bir proje geliştirilmesi çağrısında bulundu. Artan girdi maliyetleri nedeniyle pamuk ekilemediğini anlatan Akdemir, 600 bin ton üretime karşın bir buçuk milyon ton pamuk tüketimi olduğunu ve pamuk ithalatına milyonlarca dolar harcandığını ifade ederek, “Barajlarda su azaldı, yer altı suları 200 metrelere çekildi. Sulama birlikleri az su vereceğim diyor. İki sulama ile pamuk olmaz. Çok iyi planlanması ve en az 4-5 kez su verilmesi lazım.” diye konuştu. 


“Damlama sulama sistemi zorunlu hale getirilmeli”


Bir bitkinin yetiştirilmesi için sıcaklık ve suyun kritik iki faktör olduğunu belirten Dr. Akdemir, ikisinden biri olmadığı takdirde istenilen üretimin gerçekleştirilemeyeceğini vurguladı. Kuraklığa bağlı olarak buğdaydaki sıkıntının herkes tarafından bilindiğini, arpa ve yulaf gibi bitkilerdeki kayıpların da birleşmesiyle saman ithal edilmesinin tekrar gündeme geleceğinden endişe ettiğini kaydeden Akdemir, geçmişte 17 tane çırçır işletmesi bulunan Ödemiş’te bugün tek bir çırçır işletmesi dahi kalmadığını söyledi. Nil Nehri Havzası’ndan sonra dünyanın en kaliteli pamuğunun üretildiği Bergama, Dikili, Kınık bölgesini içine alan Bakırçay Havzası’nda pamuk ekiminin neredeyse terk edildiğine dikkat çeken Akdemir, “Bergama, Kınık, Dikili’nin verimli toprakları ayçiçeği, mısır, salçalık domatese dönmüş. Su konusunu birincil mesele yaparak, çözüm için acil adımlar atmalıyız.” diye konuştu. Akdemir, sahadaki gözlemleri neticesinde ciddi bir kuraklık tespit ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Kuraklığa bağlı olarak arpa ve buğdayın boyu kısa. Sap miktarı da kısa olacak. Dolayısıyla elde edilen saman miktarı azalacak. Kaba yem ihtiyacına karşı saman sıkıntısının başlayabileceğini şimdiden söyleyebilirim. İç Anadolu tarımının kurtulabilmesi için su bulmamız, su kaynağı yaratmamız, GAP ve KOP benzeri proje oluşturmamız, kuraklığa dayanıklı tohum yetiştirmemiz ve vahşi sulamayı yasaklamamız lazım. Damlama sulama sistemi zorunlu hale getirilmeli.”

X