23.11.2021

Konfeksiyon Yan Sanayisinde Yıl Sonu İhracat Hedefi 500 Milyon Dolar

Geçen yılın ihracat rakamını ilk 10 ayda yakalayan konfeksiyon yan sanayisinin yıl sonu hedefi 500 milyon dolar.


Geçen yılın ihracat rakamlarını ilk 10 ayda yakalayan ve yılı 12 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı planlayan tekstil ve ham maddeleri sektörü, alt sektörlerinin çalışmaları ile hedeflerine ulaşmak istiyor. Alt sektörlerden olan konfeksiyon yan sanayisi de geçen yılın ihracat rakamını ilk 10 ayda yakaladı. Sektörün yıl sonu hedefi ise 500 milyon dolar. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalar yürüten sektör, ilk kez Türkiye’de bir alım heyeti düzenleyerek, Rusya ve çevresinden 40 alıcı firmayı İstanbul’a getirdi. 16 Türk firması, alıcılarla ikili görüşme yaptı.

Etkinlik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, tekstil sektörü ihracatı için bu tarz alım heyeti organizasyonlarının çok önemli olduğunu vurguladı. Konfeksiyon yan sanayisinde geçen senenin ihracat rakamlarını yakaladıklarını kaydeden Öksüz, bu seneyi 500 milyon doların üzerinde kapatacaklarına inandıklarını söyledi.


Kapasitede Yüzde 20’lik Artış Beklentisi


Son günlerin sıcak gündemi olan iplik krizi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Öksüz, şu bilgileri verdi: “İplik bir ham madde değil, sanayi ürünü. Asıl ham madde olan pamuk. Pamukta yüzde 60 ithalat yapıyoruz. Sadece bu yılki ithalatımız 2,5 milyar dolar ve böyle giderse seneye 3 milyar doların üzerine çıkabiliriz. Türki cumhuriyetleri gibi Türkiye’nin pamuk ithal ettiği ülkeler artık pamuk ihraç etmek istemiyor. Pamuğun tarım ürünü olması nedeniyle sözleşmeli tarım yapılması gerekiyor. Organik tarıma yönelmemiz lazım. Dünyada organiğe yönelik çok ciddi bir trend var ve bu durum Türkiye’nin en büyük avantajlarından bir tanesi. Organik üretebiliyoruz. Türkiye iyi bir yöne doğru ilerliyor. Bu durum rakamlara da yansıyor. Sektörümüzde yüzde 20 kapasite artışı bekliyoruz.”


X