07.04.2021

KOBİ'lere 1 milyon TL'ye Kadar Akıllı Dijital Teknoloji Desteği

Bakan Varank, KOSGEB'in "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla 3'üncü çağrıya çıktığını duyurdu. Yeni çağrıyla KOBİ'lere 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek verilecek.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nın "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" çağrısını paylaştı.

Salgın sürecinin bütün iş yapma biçimlerini değiştirdiğini ve bu dönemde birçok yeni kavramın hayata girdiğini, imalat sektöründe de salgınla birlikte dijitalleşmenin tetiklendiğini gördüklerini ifade eden Varank, "İmalat sanayimiz, artık dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradı. KOSGEB olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 'İmalat Sanayinde Dijitalleşme' temasıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu temayla üçüncü kez çıktığımız bu çağrımızla yine akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ'leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Varank, "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla ilk çağrıya 2019'da çıkıldığını hatırlatarak, toplamda 258 KOBİ'ye 71,5 milyon liralık desteği onayladıklarını, 2020'deki ikinci çağrıda da artan farkındalık ve talep doğrultusunda 396 KOBİ'nin 158 milyon liralık destekten faydalanması yönünde karar aldıklarını dile getirdi.


Başvurular 17 Mayıs’a kadar


Bu çağrılarla sanayide dijitalleşme konusunda KOBİ'lerde farkındalık oluşturduklarını belirten Varank, şunları kaydetti:

"İlk ikisinde olduğu gibi bu yeni çağrımızda da KOBİ'lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ'lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Başvuruları, 17 Mayıs'a kadar alacağız. KOBİ'lerimiz çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilir. Çağrı sonuçlarını da temmuz ayında açıklamayı planlıyoruz."


Nitelikli personel ve yazılım desteği limitleri arttı


KOSGEB, ilk iki çağrıda KOBİ'lerden gelen geri dönüşleri dikkate alarak, personel ve yazılım desteği limitlerini de artırdı. Personel desteği üst limiti, 90 bin liradan 300 bin liraya, yazılım desteği limiti de 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltildi.


8 alandaki proje desteklenecek


Yeni çağrı ile desteklenecek projeler şöyle: Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, İmalat Sanayinde Siber Güvenlik, İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri ve İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik.


X