26.11.2021

Kimya Sektöründe ‘Katma Değeri Yüksek Üretim’ Vurgusu

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Çağan, “Sektörün gelişimine yönelik yeni yatırımlar gerçekleştirilirken dışa bağımlılığı azaltacak katma değeri yüksek özellikli kimyasalların üretimine ağırlık vermemiz gerekiyor.” dedi.


Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Başkanı Saadettin Çağan, ekimde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88 artışla 458,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, Singapur, Dominik Cumhuriyeti, Gana ve Güney Afrika pazarlarında rekor değerlere ulaştıklarını belirtti. 

Sektörün ham madde ve ara malı açısından yüzde 70’ler düzeyinde dışa bağımlı olduğunu, döviz kurundaki yükselişlerden dolayı girdi maliyetlerinin sürekli arttığını kaydeden Çağan, “Sektörün gelişimine yönelik yeni yatırımlar gerçekleştirilirken dışa bağımlılığı azaltacak katma değeri yüksek özellikli kimyasalların üretimine ağırlık vermemiz gerekiyor.” diye konuştu. 

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün hem dünyada hem de Türkiye’de hızla gelişen ve büyüyen sektörler arasında ön plana çıktığını ve stratejik öneminin yıldan yıla arttığını ifade eden Çağan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin İhracat 2021 Raporu’nda sektörlere göre küresel ithalat projeksiyonunda en yüksek büyüme kimya sektöründe bekleniyor. Küresel kimyevi maddeler ve mamulleri pazarının 2025 yılında 5,8 trilyon dolar, 2030 yılında 7,3 trilyon dolar ve 2035 yılında 9,15 trilyon dolar değere ulaşması öngörülüyor. Ülkemizde ise kimya ihracat projeksiyonunda 2025 yılında 25,2 milyar dolar, 2030 yılında 32,6 milyar dolar ve 2035 yılında 42,2 milyon dolar değere ulaşılması bekleniyor.” diye konuştu.


X