11.09.2020

Kartlarla Yapılan Her 5 ödemenin 2'si Banka Kartlarıyla Gerçekleşti

İSTANBUL (AA) - BKM, ağustos ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre ağustos ayı sonunda Türkiye'de 72,6 milyon adet kredi kartı ve 176 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 yılının ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında %6'lık, banka kartı sayısında ise %11'lik artış görülüyor.

Toplam kart sayısı ise 248,6 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre %9 oranında artış gösterdi. 

Kartlı Ödemelerde %22 Artış Görüldü

BKM verilerine göre banka kartları ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 101,6 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 83,8 milyar TL'si kredi kartlarıyla ödenirken 17,8 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı.

Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartıyla yapılan ödemelerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı %44 olurken kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bu oran %18 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödeme büyümesi ise %22 oldu.

Her 5 Kartlı Ödemeden 2’si Artık Banka Kartlarıyla Gerçekleşiyor

Geçmişte maaş kartı olarak adlandırılan ve sadece para çekmek için kullanılan banka kartları günümüzde ödemelerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bugün internetten yapılan ödemelerden simit, kahve ve ulaşım gibi mikro ödemelere kadar tüm ödemelerde banka kartlarının kullanıldığı görülüyor.

Geçen ay banka kartlarıyla 225 milyon adet ödeme yapılırken toplam ödemelerin %37'sinde banka kartları kullanıldı. 10 yıl önce her 10 kartlı ödemeden 1'i banka kartlarıyla gerçekleşirken bugün gelinen noktada her 5 kartlı ödemeden 2'si artık banka kartlarıyla yapılıyor.

Kartlı Ödemelerin En Hızlı Arttığı Sektör Elektronik Eşya Oldu

Kartlı ödemelerde, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış %78 ile elektronik eşya sektöründe gerçekleşti.

Yapı malzemeleri %49, mobilya/dekorasyon %33, market-gıda %28 ve sağlık/kozmetik sektörü %27 büyüme ile kartlı ödemelerde en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı.

X