27.05.2021

“Kapasitede Yüzde 5 Artış 12 Milyar Dolarlık Ek Ticaret Sağlar"

YASED Başkanı Sargın, "Rekabet avantajına sahip olduğumuz ürün gruplarında ve hedef pazarlarda ihracat kapasitemizin yüzde 5 oranında artırılmasıyla yaklaşık 12 milyar dolara yakın ilave bir ticaret potansiyeline sahip olduğumuzu tespit ettik.” dedi. 


Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), tedarik zincirinde sanayinin payını korumak ve artırmak amacıyla Küresel Tedarik Zinciri (KTZ) Platformu’nu hayata geçirdi. 

Platformun online olarak gerçekleştirilen tanıtım toplantısının açılışında konuşan YASED Başkanı Ayşem Sargın, küresel rekabet ortamının sürekli bir değişim ve dönüşümden geçtiğini belirterek, bu dönüşümleri yakından takip ettiklerini ve Türkiye için yarattığı fırsatlara odaklandıklarını dile getirdi. “Tedarik zincirinde Türk sanayisinin payını korumak ve artırmak için merkezlerimizle tüm şirketler arasında bir köprü görevi de üstleniyoruz.” diyen Sargın, YASED tarafından geçen yıl hayata geçirilen “Güvenli Liman Türkiye” projesine değinerek, bu kapsamda otomotiv, makine-ekipman, bilgisayar, elektronik, kimya, savunma ve havacılık sektörlerinin analiz edildiğini söyledi.

Sargın, "Derinlemesine incelediğimiz sektörlerde, rekabet avantajına sahip olduğumuz ürün gruplarında ve hedef pazarlarda ihracat kapasitemizin yüzde 5 oranında artırılmasıyla yaklaşık 12 milyar dolara yakın ilave bir ticaret potansiyeline sahip olduğumuzu tespit ettik.” dedi. 


“Türkiye cazibe merkezi”


Toplantıda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da, küresel tedarik zincirlerine katılımın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde Türkiye, mevcut konum itibarıyla uluslararası yatırımcılar için bir cazibe merkezi. 2021 ihracat rakamlarına bakıldığında ilk 4 ayda ihracatımız 68,8 milyar dolar oldu. Yüzde 33’lük bir artış var ve bazı sektörlerde Türkiye’nin tedarik zinciri olma yolunda seçildiğini çok net görüyoruz.” diye konuştu.


X