26.05.2021

JTR Başkanı Mustafa Kamar: Sektörün Teşvik Edilmesi Şart

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Kamar, sektörün istihdam seviyesinin, yan hizmetleri ile beraber oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Teşvik edilmesi önem arz etmektedir. İktisadi politikalar açısından stratejik öneme sahip bu sektör, dolar bağımsız ticarete imkân sunmakta, uygulanabilmesi açısından ise çok önemli potansiyele sahiptir.” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’nin kuyum ve mücevher sektöründe, dünyada üretimden ihracat yapan; Çin, Hindistan, İtalya, Tayland ile birlikte ilk 5 ülkeden biri, Hindistan ve Çin ile beraber en büyük 3 üreticisinden biri; Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile dünyanın en büyük 5 pazarından biri olduğunu söyledi.

Sektörün istihdam seviyesinin, yan hizmetleri ile beraber oldukça yüksek olduğunu belirten Kamar, “Teşvik edilmesi önem arz etmektedir. İktisadi politikalar açısından stratejik öneme sahip bu sektör, dolar bağımsız ticarete imkân sunmakta, uygulanabilmesi açısından ise çok önemli potansiyele sahiptir. İthal ham maddesi “değerli madenler” olup, likiditesi yüksek ve tasarruf kategorisine giren ürün özellikleri sayesinde değer artışı sağlayan, özel bir sektördür.” dedi. 

Kamar, “Türkiye’de üretilen ürünlerin uluslararası alanda tanınırlığını artırmaya yönelik Türk Malı imajının iyileştirilmesi ve ürün tasarımlarının geliştirilerek küresel çapta markalaşmanın oluşturulması gerekmektedir. Stratejik sektörlerin teşviki uygulaması yoluyla, Dâhilde İşleme Rejimi konusunda sektörün talepleri dikkate alınmalıdır.” İfadelerini kullandı.


X