16.06.2022

İstanbullu İhracatçılardan 5 Ayda 4,5 Milyar Dolarlık Dış Satım

İstanbul İhracatçı Birlikleri, beş ayda 191 ülkeye 4 milyar 568 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.    

       

İstanbul İhracatçı Birliklerinin (İİB), ocak-mayıs döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, ihracatını yüzde 30,5 oranında artırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 4 milyar 568 milyon dolarlık ihracat yaptığı açıklandı. 


İlk beş ayda 191 ülke pazarına ürün satan İstanbullu ihracatçıların ülke ihracatındaki payı yüzde 4.9 oldu.


İİB, yılın ilk beş ayında, değer bazında en fazla ihracatı 336 milyon dolarla Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla ABD, Norveç, Almanya ve Birleşik Krallık’a ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt, orman ürünleri; Norveç’e gemi ve yat; Almanya’ya fındık ve mamulleri ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri; Birleşik Krallık’a ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı. Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 923 milyon dolarla Orta Doğu oldu. 


İstanbul İhracatçı Birlikleri, mayıs ayında ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ihracatını yüzde 19.2 oranında artırarak, 824 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birlik, mayısta en fazla ihracatı Irak, ABD ile Norveç’e yaptı. 


“İİB’nin ihracatı, Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü”


İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, yaptığı açıklamada, “Farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın aktif üyesi ile İstanbul İhracatçı Birlikleri, mayıs ayındaki ihracatı ile başarılı bir performans sergiledi. İİB’nin ihracatı, Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü. Bu başarının haziran ayında da devam edeceğini ve yılın ilk yarısını ihracat artışı ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Hedef pazarlarımıza yönelik etkinliklerimiz, yurt dışında organize ettiğimiz milli katılım fuarları, Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi (UR-GE) projeleri, dijital platformlar aracılığı ile de gerçekleştirdiğimiz alım heyetleri ve ticaret heyetler ile çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Mayıs ayında Amerika kıtasının en büyük çikolata, atıştırmalık ürünler fuarı “Sweets & Snacks EXPO 2022’de Türkiye milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdik. İİB’nin koordinatörlüğünde Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan Kazan Zirvesi ile Rusya Helal Türk standını düzenledik.” ifadelerini kullandı.

X