08.10.2021

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Eylülde 54,7’ye Geriledi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, eylül ayında 54,7’ye geriledi. Endeks, ağustosta 55,9 seviyesindeydi.


Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Eylül 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Ağustosta 55,9 olan endeks, eylülde 54,7 olarak gerçekleşti ve ihracat pazarlarındaki talep koşullarında belirgin iyileşmenin devam ettiğini gösterdi. Buna karşın, endeks ağustostaki 55,9 seviyesine göre düşüş kaydederek ihracat iklimindeki iyileşmenin son üç aydır yavaşladığına işaret etti.

Yılın başlarında COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte ana ihracat pazarlarının ekonomik aktivitesinde kaydedilen güçlü büyümenin ardından, üçüncü çeyrek sonu itibarıyla talep artışının yavaşladığına ilişkin sinyaller devam etti.


Euro Bölgesinde Ekonomik Aktivitedeki Genişleme Hız Kesti


Euro Bölgesine bakıldığında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İrlanda, Hollanda ve Yunanistan’da ekonomik aktivitedeki genişlemelerin hız kaybettiği görüldü. Türk imalat firmalarının en önemli ihracat pazarı olan Almanya’da üretim artışı halen belirgin olmakla birlikte şubattan beri en düşük oranda gerçekleşti. Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ın büyüme hızı arka arkaya dört ay yavaşladı. Eylüldeki artış, yedi aydır devam eden genişleme trendinin en düşük oranında gerçekleşti. ABD’de ise üretim belirgin şekilde yükselmeye devam etmesine rağmen ekonomik aktivitedeki artış hızı eylülde son bir yılın en zayıf düzeyinde kaydedildi.


Orta Doğu’da Belirgin İyileşme


Orta Doğu’nun büyük bir bölümünde talep koşulları üçüncü çeyreğin sonunda belirgin iyileşme gösterdi. Suudi Arabistan’da petrol dışı üretim son dört ayın en yüksek oranında artarken Birleşik Arap Emirlikleri üçüncü çeyrek boyunca güçlü büyüme sergiledi. Rapor kapsamındaki ülkeler arasında en hızlı üretim artışı Katar’da gerçekleşti. Olumsuz tarafta ise Mısır ve Lübnan’da talep koşullarının bozulduğuna ilişkin sinyaller yer aldı. COVID-19 salgınının yayılmasının bir sonucu olarak birçok Asya-Pasifik pazarında aksaklıklar devam etti. Eylül ayında üretimdeki en sert daralma Vietnam’da gerçekleşirken Avustralya, Japonya, Malezya, Filipinler ve Myanmar’da da düşüşler gözlendi.


X