01.06.2021

İSO İmalat PMI 49,3 Oldu

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI mayısta 49,3 oldu. Endeks, son bir yılda ilk kez eşik değer olan 50,0’nin altına geriledi.


İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayıs ayı anket sonuçları açıklandı.


Buna göre, eşik değer olan 50,0'nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, nisanda 50,4 olarak ölçülen manşet PMI mayısta 49,3 olarak gerçekleşerek son bir yılda ilk kez eşik değer 50,0'nin altında kaydedildi.


Bununla birlikte, endeks, faaliyet koşullarındaki bozulmanın oldukça ılımlı düzeyde olduğuna işaret etti.


Yapılan değerlendirmeye göre, mayıs ayında COVID-19 kısıtlamaları ve buna bağlı olarak müşteri talebinin yavaşlaması, hem üretim hem de yeni siparişlerde gerilemelere yol açarken, bu düşüşler nisan ayına göre hızlanmakla birlikte salgının geçen yılki ilk dalgasına göre çok daha sınırlı gerçekleşti.


Yeni ihracat siparişleri de hız kaybederek dört aylık büyüme sürecini sona erdirdi.


İmalatçılar, ikinci çeyreğin ortası itibarıyla iş gücü sayılarını artırmaya devam etti ancak işe alımlar da COVID-19 kısıtlamalarından olumsuz etkilendi.


Böylece istihdam yaratma hızı, 12 aydır süregelen artış trendinin en düşük oranında kaydedilirken, tedarik zinciri aksaklıkları yine anket sonuçlarında öne çıkan başlıklardan biri oldu.


X