27.09.2021

İklimlendirmede Yatırım Teşvik Tutarı Yüzde 54,8 Arttı

İklimlendirme sektöründe ilk yedi ayda alınan yatırım teşvik tutarı önceki yıla göre yüzde 54,8 artarak 436,7 milyon lira oldu. 


İklimlendirme sektörü son yıllarda yakaladığı yatırım ivmesini sürdürüyor. Bu yılın ilk yedi ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,8 artışla 436,7 milyon liralık yatırım teşvik belgesi alındı. İkisi yabancı sermayeli olmak üzere 31 teşvik belgesinin 447 kişiye istihdam yaratması öngörülüyor. 2020 yılının toplamında ise yedisi yabancı 53 adet yatırım teşvik belgesi 528,2 milyon lira yatırım ve 911 kişilik istihdam öngörülüyordu.

İklimlendirme sektörünün yüksek kapasite, kaliteli üretim, uygun işçilik maliyetleri ve yatırım teşviklerinin yatırımcıların ilgisini çektiğini kaydeden İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, Türkiye’nin stratejik coğrafi konumu ile esnek üretim kabiliyetinin yatırımcılara önemli avantajlar sunduğunu söyledi. İklimlendirmenin dinamik yapısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’ye katma değer sağlayan önemli bir sektör olduğuna dikkat çeken Didonyan, Türkiye’nin dünya iklimlendirme sektöründe Çin, Japonya, ABD gibi yüksek nüfuslu ülkelerin ardından gelen büyük ve önemli pazarlardan birisi konumunda bulunduğunu aktardı. Türkiye’nin dinamik ve genç bir nüfusa sahip olması, 3 saatlik uçuş mesafesiyle 1,2 milyar insanın olduğu bir pazara ulaşılabilen coğrafi konumuna sahip olduğunu bildiren Didonyan, dünya ile bütünleşmiş açık pazar ve yatırım teşviklerinin yabancı yatırımcıya cazip imkanlar sunduğunu ifade etti.

Sektörün 2020 yılının Ocak-Ağustos döneminde 2,8 milyar dolar ihracat yaptığını ve bu yılın aynı döneminde 4 milyar dolara çıkardığını söyleyen Didonyan, yıl sonu itibariyle sektörün ihracatının 6 milyar dolar seviyelerinde olacağını öngördüklerini iletti. Sektörün, 2021 başından bu yana Türkiye ihracatından aldığı payını ise yüzde 2,9 seviyesine çıkardığını duyuran Didonyan, “Dünya ticaretindeki payımız yüzde 1 civarında bunu yüzde 1,5’e çıkarmaya çalışıyoruz. Bu büyüme hedefine paralel olarak artan kapasite kullanım oranlarıyla sektör özelinde klima, havalandırma ve soğutma alt sektörleri yeni yatırımcılarını bekliyor. İklimlendirmede yatırımın tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.              


X