11.06.2021

“İklim Değişikliği Uyum Fonu Uygulaması Başlatılmalı”

İklim değişikliği uyum fonu uygulamasının başlatılması gerektiğini belirten DOKTOB Kurucu Başkanı Yücel Okutur, fon sayesinde iklim değişikliğinin yol açtığı sıkıntılara karşı çevre koruma bilincinin yaygınlaştırılabileceğini ve iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen sektörlerdeki çalışanların kayıplarının da en aza indirilmesinin sağlanabileceğini ifade etti.


Dalaman Ortaca Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Kurucu Başkanı Yücel Okutur, pandemi sonrası değişen dünyaya uyum sağlamak için sürdürülebilirlik konusunu merkeze almak gerektiğine dikkat çekti. Okutur, “İklim değişikliği uyum fonu uygulaması başlatılmalı. Bu fon sayesinde iklim değişikliğinin yol açtığı sıkıntılara karşı çevre koruma bilinci yaygınlaştırılacağı gibi, tarım ve turizm başta olmak üzere iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen sektörlerdeki çalışanların kayıplarının en aza indirilmesi sağlanabilir.” diye konuştu.

Türkiye’nin gelecek 20 yılın tarım ve turizm politikalarını sürdürülebilirlik temelinde projelendirmesi gerektiğini söyleyen Okutur, doğanın artık çöp ve atıkları kabul etmediğini, bunun son ve acı örneğinin Marmara Denizi’ni saran deniz salyasında (müsilaj) görüldüğünü ifade etti. Okutur, ülkemizin çölleşme riskine dikkat çekerek tarım arazilerinde damlama sulamanın zorunla hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Su iktisadı yapılmasının şart olduğunu aktaran Okutur, pandemi sonrası agro turizme ve eko köylere ilgide artış gözlendiğini belirtti. Okutur, şunları söyledi: “Pandemi insanları doğa ile baş başa olmaya itti. Organik atıkların gübreye dönüştürülmesi, plastik, cam ve kağıt atıkların ayrıştırılarak geri dönüşüm firmaları vasıtasıyla ekonomiye kazandırılması esasına dayanan sıfır atık konusunu DOKTOB olarak bölgede uygulamaya koyduk. Bunu ülke genelindeki bütün otellere yaymak, mecburi kılmak lazım. Turizmde sıfır atık projesini uyguladığımız takdirde yılda 15 milyar TL düzeyinde ekonomiye katkı yapabiliyoruz. Bu küçümsenecek bir rakam değil.”


X