28.04.2021

Hedef 3 Yılda 51 Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’de üç yıl içinde 16’sı 2021’de olmak üzere toplam 51 Organize Sanayi Bölgesi kurulması hedefleniyor.

 

Türkiye genelinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yatırım talepleri devam ederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üretime hemen başlayabilecek, son aşamaya gelmiş OSB’lere öncelik vereceği belirtildi. Bakanlık destekli finansmanlar bu aşamaya gelmiş OSB’lere ağırlıklı olarak kullandırılacak.          

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2020 sonunda yapılan Ekonomi Şurası’nda, OSB taleplerine ilişkin ödeneğin artırıldığını ve finansman imkanlarını, hemen tamamlanıp üretime başlayabilecek OSB’lere öncelikli olarak kullandırmak istediklerini açıklamıştı.


Bu kapsamda Bakanlığın yaptığı planlarda, 2021’de 16 olmak üzere üç yıl içinde toplamda 51 OSB’de üretimin başlamasının hedeflendiği kaydedildi.


Türkiye’de 2019’da 7, 2020’de 11 OSB’de üretim başlamıştı. Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri tüzel kişilikleri, ilk etap yatırımlarını tamamlasa da, genişleme planlarıyla yatırımlarını sürdürdüğü görünüyor. Bu nedenle kayıtlarda uzun yıllar önce üretime başlayan, hatta ilk planlanan bölümde arsa dahi bulunmayan OSB’lerde yatırımların sürdüğü görünüyor. Bakanlığın yaptığı planda da ilk yatırımı yapılan ve üretim için firmaların yatırımlara başlayabileceği OSB’ler dikkate alındı. Bu plana göre 2021’de 16, 2022’de 17 ve 2023’te 18 OSB’de altyapı ve bağlantılar tamamlanarak üretim yatırımı için hazır hale getirilecek.


Öte yandan, genellikle kooperatifler aracılığıyla yatırım yapılan sanayi sitelerine de, Bakanlık kredi desteği verecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, bu kapsamda 2021’de 5, 2022’de 6 ve 2023’te 7 sanayi sitesine kredi vererek, başlamaya hazır hale getirmeyi planladığı kaydedildi. Bakanlığın, OSB, endüstri bölgeleri ve sanayi siteleri için toplamda ayırdığı destek bütçesinin 1.2 milyar TL olduğu belirtildi. Bu kapsamda en fazla ödenek yaklaşık 702 milyon TL ile OSB’ler için ayrıldı. Bununla birlikte, kümelerin hazırladıkları iş planlarının uygulanması için kredi desteği verilmesine de devam edildiği kaydedildi. Bu kapsamda 2020’de 4 kümenin iş planına finansal destek sağlandığı, 2021’de de 2 küme iş planının finansal olarak destekleneceği belirtildi.

X