07.10.2021

Hazır Giyim ve Tekstilde Yıl Sonu İhracat Beklentisi 32 Milyar Dolar

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Eş Başkanı Kaya, “Gelişmelerin etkisiyle bu yıl sonunda hazır giyimde 20 milyar dolar, tekstilde ise 12 milyar dolarlık ihracatı aşacağımızı öngörüyoruz.” dedi


Bu yıl 14’üncüsü ‘Recoding Fashion’ teması ile düzenlenen İstanbul Hazır Giyim Konferansı, küresel modaya yön veren isimlerle dünyanın önde gelen markalarının temsilcilerini bir araya getirdi. 

Konferansın açılışında konuşan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Eş Başkanı Ramazan Kaya, bu yıl küresel ekonomi ve ticaretin hızla büyüdüğünü belirterek özellikle aşılamanın yüksek oranda gerçekleştiği ülkelerde toparlanmanın daha hızlı yaşandığını aktardı.

AB ve ABD pazarlarındaki hızlı toparlanmaya da işaret eden Kaya, “Gelişmelerin etkisiyle bu yıl sonunda hazır giyimde 20 milyar dolar, tekstilde ise 12 milyar dolarlık ihracatı aşacağımızı öngörüyoruz. İki sektörü topladığımızda ihracatta şampiyon olduğumuzu söyleyebiliriz.” dedi.

Türkiye’ye ciddi bir yönelim olduğunu ifade eden Kaya, “Talep kalıcı olacaksa hızla ve büyük ölçekli ilave kapasite yaratılmalı. Öte yandan sürdürülebilirlik ve dijitalleşme ile birlikte e ticaret ve pazar yerleri arasındaki düzenleme ve eğilimlere uyum sağlama konusunda da desteklere ihtiyaç var.” dedi.


600 Bin Ton Ek Kapasiteye İhtiyaç Var 


TGSD Eş Başkanı Sanem Dikmen de geride kalan dönemde Türkiye’nin hızlı modanın merkezlerinden biri haline geldiğini aktardı. Sektörün kapasitesi hakkında rakamları paylaşan Dikmen şöyle konuştu:

“Üretim kapasitemiz 3 milyon 360 bin ton. 2019’da 2,7 milyon tonluk üretim gerçekleştirildi. 2020’de de 17 milyar dolar karşılığında 1,3 milyon ton ihracat gerçekleştirdik. Şimdi bir dönüşümden geçiyoruz. Bundan sonra gerçekleşecek dönüşümün etkilerini değerlendirdiğimizde uzak ülkeler yerine tedariklerini yakın coğrafyalardan çeşitlendirmek isteyen müşterilerimizin ihtiyaçlarını öğrenmemiz ve bunlara uyum sağlamamız gerekiyor. Orta vadede üretim kapasitesini 3,7 milyon tondan 4 milyon tona çıkarmamız gerekiyor.”


“Ham Madde Açığımız Var”


İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz de, son 12 aylık rakamlara bakıldığında tekstil ve hazır giyim ihracatının bu yıl 30 milyar doları aşacağını söyledi. Öksüz, “İhracatta sürekli artan bir ivme ile karşı karşıyayız ama yatırıma ihtiyaç var. Özellikle ham madde tarafında açıklarımız var. Tüm dünyanın başta pamuk olmak üzere en çok ham madde ithal eden ülkelerinden biriyiz. Birim fiyatların da çok arttığı bir dönemdeyiz. Pamuk tekrar tarihi bir zirve yaptı. Sektörün ana ham maddesi olan pamuktaki fiyat artışı çarpan etkisi yapıyor ve bu iplik, kumaşa ve hazır giyime yansıyor.” diye konuştu.


X