26.08.2021

Güneydoğulu İhracatçıların Hedefi Birim Fiyatı Artırmak

“Orta Doğu başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Amerika’da ürünlerimiz yoğun talep görüyor.” diyen GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, birim fiyatları daha yukarı taşımayı hedeflediklerini söyledi.


Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bölge İhracatı hakkında açıklamalarda bulundu. Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son yıllarda yarattığı ekonomik değer ile fazlasıyla dikkat çektiğini belirtti. Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’ten 12 bini aşkın ihracatçıyla 192 ülkeye ürün sattıklarını aktaran Kileci, “Orta Doğu başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Amerika’da ürünlerimiz yoğun talep görüyor.” dedi.


“Rekabetçi Olma Çabası Bizi Başarıya Götürecek” 


Bununla birlikte birim fiyatları daha yukarı taşımayı hedeflediklerini aktaran Kileci, “Güncel verilere göre bölgemizin toplam ihracatında birim fiyat 1 dolar. Tabii bu rakam çimento dâhil fiyat. Çimentoyu dışarıda bıraktığımızda kilogram başına fiyat 1,3 dolara yükseliyor. Tekstilde birim fiyat 3,1 dolar, konfeksiyonda 6 dolar, makinede ise 3,5 dolar. Daha rekabetçi ve katma değeri yüksek ürünlerle her sektör için birim fiyatları yukarı çıkarma gücümüz bulunuyor. Bu noktada üreticilerimizle birlikte yürüteceğimiz ortak bir strateji, bir duruş üzerine çalışıyoruz. Üreticimiz, ihracatçımız çok hevesli, dünya pazarında daha rekabetçi bir noktaya gelmek istiyor. Bu istek ve çaba bizi başarıya götürecek.” ifadelerini kullandı.


X