30.09.2021

Gülle: Türkiye’nin En Önde Gelen Sürdürülebilirlik Faaliyeti İhracattır

Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini belirten TİM Başkanı Gülle, “Hedeflerimizden ilki olan Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Kurulu’nu 9 Eylül’de hayata geçirdik. Şunu net olarak ifade etmeliyim ki, Türkiye’nin en önde gelen sürdürülebilirlik faaliyeti ihracattır. Hedeflerimizi adım adım gerçekleştirerek ülkemizin üretim ve ihracatını sürdürülebilir bir şekilde yarınlara taşıyacağız.” dedi.


İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) iştiraki olan EKOTEKS Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen 13. EKOTEKS Uluslararası Sempozyumu, sürdürülebilirlik başlığı ve “İzlenebilir yeni bir dünyada çevresel ayak izleri” teması ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, haziran ayında, “Dünyayı tüketmeden dünya için üretmek” mottosu ile TİM sürdürülebilirlik eylem planı yol haritasını kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi. Gülle, sektörel eylem planlarının hazırlanmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirterek, “İlk sektörel eylem planını 12 Temmuz’da tekstil sektörü için hazırladık. TİM sürdürülebilirlik eylem planındaki 12 ana hedefle çıktığımız yolda, sürdürülebilirlik noktasında ülkemizi markalaştırarak her alanda sürdürülebilir Türkiye hayalimizi gerçekleştireceğiz.” dedi. Gülle, “Hedeflerimizden ilki olan Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Kurulu’nu 9 Eylül’de hayata geçirdik. Şunu net olarak ifade etmeliyim ki, Türkiye’nin en önde gelen sürdürülebilirlik faaliyeti ihracattır. İhracatçılar olarak sürdürülebilirlik faaliyetini en iyi bilen kişileriz. Hedeflerimizi adım adım gerçekleştirerek ülkemizin üretim ve ihracatını sürdürülebilir bir şekilde yarınlara taşıyacağız. Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na da her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.


‘Paris İklim Anlaşması büyük bir motivasyon kaynağı olacak’


İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, sektörü yıllardır dijitalleşmeye hazırladıklarını ve çalışmalarının karşılığını da salgın sürecinde fazlasıyla aldıklarını anlattı. Bu alanda tamamlanan ve devam eden projelerinin de bulunduğunu dile getiren Gültepe, “Sürdürülebilir ve çevre dostu üretim konusunda da sektöre liderlik ediyoruz. Kurumsal karbon ayak izi ölçümü ve hesaplanması, ürün yaşam döngüsü, iklim değişikliği, sera gazı emisyonu gibi konularda firmalarımıza eğitim veriyoruz. AB’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA III kapsamında ‘Karbon Ayak İzinin Takibi ve Azaltılması’ projesini hazırladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü için planlanan, sonrasında TİM çatısı altında tekstil, kimya ve lojistik sektörlerinin de dahil edildiği proje için onay bekliyoruz.” dedi. Paris İklim Anlaşması’nın da ekim ayında TBMM’nin onayına sunulacağına yönelik açıklamaları da büyük bir memnuniyet ile karşıladıklarını vurgulayan Gültepe, “Onay sürecinin tamamlanması sürdürülebilir ve çevreci üretim konusunda firmalarımız için büyük bir motivasyon kaynağı olacak. Ayrıca yurt dışındaki alıcılarımıza da sürdürülebilir üretim konusunda çok güçlü bir kararlılık mesajı vereceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.


“Bütün planlar, sürdürülebilirlik üzerine kurgulandı”


EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir de, yeni dönemde bütün oyun planlarının sürdürülebilirlik üzerine kurgulandığını vurguladı. Özdemir, “Uluslararası arenada rekabetçiliğimizi koruyup geliştirmek, geleneksel ticaretten farklı bir yönde ilerlemek için her zamankinden daha hızlı davranmak, gereksinimleri belirleyerek hızlı çözüm üretmek zorundayız. Dijitalleşme, karbon ayak izinin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, çevre dostu, izlenebilir, geri dönüştürülebilir üretim için gerekli adımları hızla atmalıyız.” ifadelerini kullandı. Nilgün Özdemir, tüm paydaşların katılımı ile Yeşil Mutabakat’a uyum sürecinde, sektörün mevcut durumunu belirleyip bir uygulama modeli ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.


X