19.10.2021

‘Geri Dönüşüm Ham Maddesi Atık Pozisyonundan Çıkarılmalı’

Polyester iplik yatırımlarının arttığını belirten UTİB Başkanı Engin “Bizim bunu karşılayabiliyor olmamız lazım. Bununla ilgili hem yatırımlara mutlaka teşvik verilmeli hem de geri dönüşüm ürünü için kullanılacak ham madde atık pozisyonundan çıkarılmalı.” dedi.


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, yaptığı değerlendirmede, tekstil sektörünün global başarısının sürdürülebilir olması için hedef pazarlarda yapılanarak Türkiye’nin marka değerinin artırılması gerektiğini söyledi. Engin şunları kaydetti: “Her sektör ayrı ayrı çaba gösteriyor. Oysa içinde bakanlıkların, kamunun, ihracatçılar meclisinin, özel sektörün olacağı bir proje olarak ele alıp topyekûn bir hareket başlatmamız lazım. Hedef ülkelerde bir an önce yapılanmamız lazım.” 

Dünyanın büyük markalarının artık geri dönüştürülmüş ham maddeden ürün üretme trendi başlattığını belirten Engin, ancak bu ürünlerin üretiminde kullanılacak ham maddenin atık pozisyonunda bulunduğu için ithal edilemediğini söyledi. Engin, “Geri dönüşüm ürünün ham maddesinin atık olarak gözüküyor olması büyük bir yanlış. Türkiye’de üretimi başladı, yapan firmalar var ama yeterli değil. Türkiye’den çok büyük alım yapan firmalar artık sattıkları ürünlerin belli bir kısmını geri dönüşüm ürünlerden oluşacağını söylüyorlar. Yavaş yavaş sektörde başlayan geri dönüşüm mantığı onların da zorlamasıyla bir patlama yaşamak zorunda. Çünkü çok büyük rakamlar. Buna bağlı olarak polyester iplik yatırımları arttı. Bizim bunu karşılayabiliyor olmamız lazım. Bununla ilgili hem yatırımlara mutlaka teşvik verilmeli hem de geri dönüşüm ürünü için kullanılacak ham madde atık pozisyonundan çıkarılmalı.” dedi.


X