15.10.2021

GDO’suz Pamuk Projesi Hayata Geçiyor

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Projemizdeki amaç Türk tekstiline ayrıcalıklı bir marka yaratarak rekabet şansını artırmak ve dolayısıyla da Türk pamuk üretimine tercih edilen bir statü sağlamak.” dedi.


İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve Ulusal Pamuk Konseyi’nin girişimiyle başlatılan “GMO Free Turkish Cotton” projesi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) de yürütme kuruluna katılması ve markaya ortak olması ile ivme kazandı. 3 senedir hazırlıkları yapılan proje, bu yıl yürütme ortakları tarafından GDO’suz (genetiği değiştirilmiş organizma) Pamuk A.Ş.’nin kuruluşuyla hayata geçiyor. 

İTB Meclis Başkanı ve GDO’suz Pamuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, proje ile “GDO’suz Türk Pamuğu- GMO Free Turkısh Cotton” markasının Türk tekstil ürünlerine taşınmasını amaçladıklarını belirterek, “Bu projemizle ilgili işlemleri yürütecek şirket kuruluşumuz tamamlandı ve çalışmaya başladı. İlk GMO Free pamuk ve ürünlerinin bu sezon hayata geçmesi için her şey hazır. Projemizdeki amaç Türk tekstiline ayrıcalıklı bir marka yaratarak rekabet şansını artırmak ve dolayısıyla da Türk pamuk üretimine tercih edilen bir statü sağlamak.” dedi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın da destekleyerek strateji planına aldığı projenin standartlarının da belirlendiğine değinen Kocagöz, “Sertifika vermeye yetkili kuruluşlar onaylandı. Sistem, bu markayı Türk tekstil ürünlerine taşımaya hazır hale getirildi.” diye konuştu.


X