10.06.2022

GAİB’den 5 Ayda 5 Milyar Dolarlık Dış Satım

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Kileci, bölgenin 5 ayda 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.


Güneydoğu Anadolu, 2022 ocak-mayıs dönemi ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 artırarak 5 milyar dolara çıkardı. Söz konusu ihracatın 4,2 milyar dolarlık bölümünü Gaziantep gerçekleştirdi. 


Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, tekstil, hububat, halı ve kuru meyve başta olmak üzere bütün ürün gruplarında 189 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getirerek, “Büyüme potansiyelimiz çok yüksek. Hassa-Dörtyol Tünel Projesi ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren projesi ile yakın coğrafyadaki ülkeler için lojistik üs olacağımıza inanıyoruz. Yanı sıra Gaziantep’e altıncı OSB’yi açacağız. Bu hem üretim gücümüzü ciddi anlamda yukarı taşıyacak hem de istihdamımızı 75 bin kişi daha artıracak.” ifadelerini kullandı. 


Kileci, bölgenin ciddi bir üretim ve sanayi gücü bulunduğunu, bunun yanı sıra geniş tarım arazilerine sahip olduğunu kaydetti. Kileci, “Bölgemizden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, pastacılık ürünleri, kumaşlar, hububat-bakliyat, kuru meyve, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, demir-çelik mamulleri ile ağaç ve orman ürünleri yer alıyor.” dedi. 


Kileci’nin verdiği bilgiye göre, bölge ihracatının yüzde 39,3’ü Orta Doğu ülkelerine, yüzde 17,8’i AB ülkelerine, yüzde 16,5’i ise Afrika ülkelerine yapılıyor.


X