16.02.2021

Fintechlerin Odağında KOBİ’ ler Olacak

Pandemi sürecinde değişen tüketici davranışları ve alışkanlıkları, çok daha hızlı ve kapsamlı finansal hizmetlere olan talebi artırdı. Bu durum, fintechlerin müşteri sayılarını ile işlem hacimlerini büyütmesine katkı sağladı. 2020 yılında fintechlerin yüzde 60’ı yeni ürün ve hizmet geliştirip piyasaya sürdü. Türkiye' de de fintech ekosisteminin bu anlamda dünyayla paralel ilerlediği görüldü. 2020 Türkiye fintech ekosisteminde geleneksel finans şirketleriyle birçok işbirliğinin tohumlarının atıldığı, birçoğuna da start verildiği bir yıl oldu. 

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği'nin (FINTR) değerlendirmelerine göre; bankacılık ve finans şirketleriyle fintechler arasındaki işbirlikleri daha da artacak. Özellikle Türkiye İş Bankası'nın geçen yıl Moka Ödeme Kuruluşu'nu satın alması, bu yönde atılan en önemli adımlardan biri olarak gösteriliyor.

Önümüzdeki dönemde tüketicilerin finansal ve dijital okuryazarlığını artırmaya yönelik çalışmaların da yapılacağı ve ürün ile hizmetlere ekleneceği düşünülüyor. Dijitalleşmeyi ve sektörün demokratikleşmesini sağlayan açık bankacılık konusunda da hızlı adımlar atılması sürpriz olmayacak. KOBİ’lerin artan ihtiyaçlarıyla birlikte mikro finansman segmentinin büyüyeceği tahmin ediliyor.

Yeni dönemde katlanarak büyüyen e-ticaretin de etkisiyle Türkiye’de dijital ödeme sistemlerindeki işlem hacminin 2021’de yüzde 40 büyüyerek yaklaşık 53 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye fintech sektörünün en büyük segmenti olan dijital ödeme sistemlerinin yine ön planda olacağı belirtiliyor. 


X