06.01.2022

‘Enerji Tasarrufu İçin Yalıtım Limitleri Güncellenmeli’

Türkiye’de binalarda 5-6 santimlik yalıtım kalınlığının uygulandığına dikkat çeken İZODER Başkanı Eruslu, enerji tüketimini düşürmek için yalıtımın yaygınlaştırılması ve kalınlıkların yükseltilmesi gerektiğini söyledi.


“Tek yol U dönüşü” başlığı altında başlattığı farkındalık hareketinin tanıtımında konuşan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye’nin yapı stokunun yüzde 80’inin yalıtımsız olduğunu belirterek, kullanılan toplam enerjinin önemli bir bölümünün binalarda tüketildiğini ifade etti. Eruslu, “Ortalama yalıtım kalınlıklarımız 5-6 santim arasında. Halbuki İstanbul’la aynı iklim kuşağında olan Madrid’de bu oran 12 santim, Ankara ile benzer konumda olan Paris’te ise kalınlıklar 14-16 santim arasında. Avrupa eski yapılarını yalıtımlı hale getirerek m2 başına yıllık enerji tüketimini 30 ila 50 kW’a kadar düşürürken, bizde bu rakam 300 kW. Biz eski yapılarımızı mevcut kalınlıklarla yalıtımlı hale getirirsek bunu m2’de 150 kW’a kadar düşürebiliriz.” dedi.

Eruslu, Türkiye’de halen 2008 yılında tanımlanmış enerji limitlerinin kullanıldığına, o dönemden beri kalınlıkların neredeyse 1 santim bile artmadığına dikkat çekti.

Türkiye’de 5 santimlik yalıtımın ortalama metrekare bedelinin 100 ile 150 TL arasında değiştiğini söyleyen Emrullah Eruslu, “TÜİK’in 2020 yılı verilerine göre nüfusun yüzde 36,7’sinin evinde yalıtımdan dolayı ısınma sorunu yaşanıyor. Bugünkü tarife ile İstanbul’da bir ailenin ısınma için kullandığı doğal gaz faturası 2 bin 355 TL’ye ulaştı. Bu kalınlıklar 2 kat artırıldığında maliyetler yüzde 20 artarken, elde edilen enerji tasarrufu ise yüzde 100’den fazla artacak. Yani mevcut kalınlıkla konutlardaki enerji tüketimi yüzde 50 azaltılırken, 14 santim kalınlıklar bu tasarruf miktarını 2-3 kat artırılabilir.” diye konuştu. Türkiye’nin 2021 yılı sonunda enerji ithalatının 50 milyar doların üzerinde olacağını aktaran Eruslu, toplam enerji faturasının ise 80-85 milyar doları bulduğunu ifade etti.      


Enerji Kimlik Belgesi Oranı Yüzde 10


Eruslu, “Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 1,3 milyon. Yani yüzde 10 oranında. Bunların çoğu da C sınıfı. Türkiye bugün yalıtım çalışmalarına başlarsa 2033 yılına kadar yalıtım sürecini tamamlayabilir.” diye konuştu.


“U Değerleri 2-2,5 Kat İyileştirilmeli”


İklim değişikliğine karşı mücadele etmek ve enerji verimli yapılaşma için U değerlerinin (ısı geçirgenlik oranı) AB seviyelerine çekilmesi gerektiğini belirten Emrullah Eruslu, “U değeri, çatı, duvar, döşeme ve pencere gibi yapı elemanlarının ne kadar ısı geçirdiğinin ölçüsüdür. U değeri büyüdükçe yapı elemanlarından geçen ısı miktarı artar. Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na uyabilmesi için U değerlerinin ülke genelinde bir an önce 2-2,5 kat iyileştirilmesi gerekiyor.” dedi


X