27.05.2021

Elektrikte Yenilenebilir Enerjinin Payı Yüzde 52,5

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte kurulu gücün 97 bin 376 megavata ulaştığını, bunun yüzde 52,5’ini yenilenebilir enerjinin oluşturduğunu söyledi.


Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEKA) ihalelerinin yüzde 65’i tamamlandı. 650 megavat için yapılan 50 yarışmanın sonucunda ortalama fiyat kilovatsaat başına 22,42 kuruş oldu. Bakanlık, 36 ilde yer alan 74 bölgede bin megavat için yarışmalar düzenliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, toplam bin megavat için yarışmaya çıkıldığını, kalan 350 megavat için yarışmanın da bir iki gün içinde tamamlanacağını söyledi. Dönmez, yenilenebilir kaynakların öneminin son dönemde arttığını ifade etti. 


Batarya piyasası büyütülecek


Otomotiv sektörüyle ortak hareket ederek Türkiye’deki batarya piyasasını büyütebileceklerine dikkati çeken Dönmez, “Böylelikle hem otomotiv üreticilerimiz hem de enerji sektörümüz fayda görür.” Dedi.


Elektrikte pay yüzde 52,5


Dönmez, nisan sonu itibarıyla elektrikte kurulu gücün 97 bin 376 megavata ulaştığını vurgulayarak, bunun yüzde 52,5’ini yenilenebilir enerjinin oluşturduğunu söyledi. Bu yıl 2 bin megavatı güneş enerjisinde, 2 bin megavatı rüzgarda olmak üzere 4 YEKA yarışması düzenleneceğini belirten Dönmez, “Güneş YEKA’sına nisanın son haftasında başladık. Kısıtlamalar nedeniyle ara verdiğimiz YEKA GES-3 bu hafta yeniden başladı. Bugüne kadar 650 megavatlık 50 yarışmamızı tamamladık. 50 yarışmamızın sonunda ortalama fiyat, kilovatsaat başına 22,42 kuruş oldu. 350 megavatlık kalan kısmı da birkaç gün içerisinde bitireceğiz.” diye konuştu. Dönmez, rüzgar yarışmalarının da yılın son çeyreğinde yapılacağını ve hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide sonuna kadar gidileceğini ancak sistemi de baz yük santrallerle desteklemeye devam edeceklerini aktardı. Enerji arz güvenliğinin önemine değinen Dönmez, “Yerli kömür, nükleer santral ve doğal gaz gibi baz yük santrallerin üretimiyle eksik kalan kısımları yine buralardan tamamlamaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.


X