29.09.2021

Değirmenciler Finansman Desteği Bekliyor

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, rekabet ortamında bir adım öne geçmek için finansman desteğinin şart olduğunu söyledi.


Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMUD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, sektörün geldiği noktayı ve üretim kabiliyetini anlattı.

Gelişmiş ülkelere makine satabilmek ve firmalarıyla rekabet edebilmek için endüstri 4.0 kullanımının şart olduğunu söyleyen Demirtaşoğlu, 600 ton buğdayı 6 kişinin işleyebileceği makinelerin üretilebildiğini aktardı. 

Türkiye’de makine sektöründeki hareketliliğe bağlı olarak irili ufaklı çok sayıda değirmen kurulduğunu söyleyen Demirtaşoğlu, en küçüğü 40 ton kapasiteli olan fabrikaların sayısının 1350’ye kadar yükseldiğini bildirdi. Zeki Demirtaşoğlu, artan rekabete ayak uyduramayanların sistemden çekilmesiyle fabrika sayısının 250’ye gerilediği bilgisini verdi.

Demirtaşoğlu, iç pazarda talebin çok sınırlı olduğu için, değirmen makinesi yanı sıra, yem fabrikası, bulgur fabrikası, baklagil, nişasta fabrikası yapan imalatçıların, üretimin yüzde 97’sin ihraç ettiğini kaydetti.

Bu alanda 1970’li yıllarda üretime başlayan sanayicilerin bugün 165’ten fazla ülkeye ihracat yapan konuma geldiğinin altını çizen Demirtaşoğlu, “İngiltere, Almanya, Fransa gibi tüm dev Avrupa ülkeleri ile ABD’nin de dahil olduğu kategoride toplam ihracatımız 2.2 milyar dolar ile genel makine ihracatı içinde önemli bir yer tutmaktadır.” dedi.

Türk makine üreticilerinin ürün geliştirme yönünden çok ilerde olmalarına rağmen, üçüncü ülkelerde iş yaparken finansman konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Demirtaşoğlu, “Rakiplerimiz 20 yıl vadeli sıfır faizli kredi bulurken, biz kendi finansmanımızı karşılayamıyoruz.” diye konuştu.

Finansman ihtiyacı olanların ciddi destek alamadığını belirten Demirtaşoğlu, “Kredi kullanmak için başvurduğumda 55 milyon lira yatırımla kurduğum fabrikaya 6 milyon lira değer biçiyorlar ve bunun da tamamını kredilendirmiyorlar. Yani malınızı teminat olarak bile gösteremiyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek, meslek liselerinde makinenin altında ‘değirmencilik’ bölümü açtıklarını belirten Demirtaşoğlu, burada eğitim alan çocuklara burs ve iş garantisi verdiklerini söyledi.


X