17.06.2022

Dalgakıran: Türkiye’yi Makine Büyütecek

MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, “Yüksek teknoloji ile fark yaratan, uluslararası rekabette güçlü, ekonomiye yön veren bir sektör olmakta kararlıyız. Türkiye’yi makine büyütecek.” dedi.


Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) tarafından düzenlenen “Makine Zirvesi 2022” toplantısı İstanbul’da yapıldı. 


Makine sektörü için kritik öneme sahip olan yeşil ve dijital dönüşüm konularının masaya yatırıldığı zirvenin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeşil büyüme stratejisinin önemli bir parçası olarak elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla ön plana çıkmasını istediklerini vurguladı. Varank, “Lisanssız rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımları şimdiye kadar sadece KDV istisnasından ve gümrük vergisi muafiyetinden faydalanıyordu. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımızın kararı ile bu destekleri bir üst noktaya taşıdık. Güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik lisanssız yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın, İstanbul’da da yapılsa artık en az 4’üncü bölge desteklerinden faydalanabilecek.” dedi.


MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran da yaptığı konuşmada, “Makine konuşurken aslında bir sektörü konuşmuyoruz. Bir ülkenin üretim kabiliyetini yani rekabet gücünü konuşuyoruz.” dedi. Türkiye ekonomisinin güçlü bir ivmeyle kalkınması için önemli bir adım attıklarına dikkat çeken ve zirvede sektöre dair görüşlerini paylaşan Adnan Dalgakıran, “Yüksek teknoloji ile fark yaratan, uluslararası rekabette güçlü, ekonomiye yön veren bir sektör olmakta kararlıyız. Türkiye’yi makine büyütecek.” dedi. 


Gültepe: Yeni stratejiler ile ihracattaki hedef büyüdü


Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe ise, “Küresel iklim değişikliğini her alanda hissediyoruz. Yeşil dönüşüm tercih değil zorunluluk haline geldi.” diyerek ‘Yeşil Makineler Yeşil Dünya’ konusunun altını çizdi. Gültepe, konuşmasında “27 sektör 61 birlikle beraber, sürdürülebilir dünya, yeşil üretim için birlikte çalışılacağını ve makine sektöründe yeşil dönüşüm kapsamında yeniliklere başlandığını” söyledi ve 2050’de sıfır emisyon hacmine hazır olmak için firmalara düşen sorumluluktan söz etti. 2020 yılında Türkiye ihracatının 243 milyar dolar olduğunu, 2022’de ise 250 milyar dolar olmasının beklendiğinden bahseden Gültepe, “Yeni stratejiler ile ihracattaki yeni hedefimiz 500 milyar dolar.” dedi.


X