15.10.2021

‘Coğrafi İşaretli Ürünlerden 20 Milyar Dolar İhracat Sağlayabiliriz’

YÖREX tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “200 milyar dolarlık coğrafi işaretli ürün pazarından Türkiye olarak payımızı artırabilirsek, buradan 20 milyar dolar ihracat sağlayabiliriz.” dedi.


Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve TOBB tarafından desteklenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur” temasıyla bu yıl 20-24 Ekim tarihlerinde 11’incisi gerçekleştirilecek Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 12 yıl önce ilki yapılan YÖREX Fuarı’nın salgın nedeniyle geçen yıl yapılamadığını söyledi. 2019 yılı verisiyle dünyada 200 milyar dolara ulaşan coğrafi işaretli (Cİ) ürün ticareti olduğunu belirten Çandır, şunları kaydetti: “Bunun yarısından fazlası tarım ve gıda ürünleridir. Yöresel ürünler konusundaki potansiyelimiz de düşünülürse bu miktarın çok daha fazla artma potansiyelimiz bulunuyor. 200 milyar dolarlık Cİ ürün pazarından Türkiye olarak payımızı artırabilirsek buradan 20 milyar dolar ihracat sağlayabiliriz. YÖREX sonrası yöresel ürünlerimizi coğrafi işaret ile korumada ciddi bir mesafe kat ettik.”


“YÖREX Farkındalık Yarattı”


YÖREX sonrası Türkiye’de coğrafi işaretli ürün sayısını 8 kat artırdığını ifade eden Ali Çandır, bugün itibariyle 900 ürünün Cİ tescilli, 700’ün üzerinde ürünün de tescil sırası beklediğini söyledi. Çandır, şöyle devam etti: “YÖREX’in yöresel ürünler konusundaki misyonunu tamamladığını düşünüyoruz. Artık tam anlamıyla coğrafi işaretli ürünlere odaklanacağız. Özel sektör bu konuda iştahlı, yeter ki kamu bu ürünlerin üretimini teşvik etsin.” diye konuştu. Çandır, bu yıl YÖREX fuarına 75 ilden 500’ün üzerinde katılımcının yer alacağını ve 300 bin ziyaretçi beklediklerini, fuarda 10 zincir market ve restoranlar ile -e-ticaret firmalarının da katılacağını sözlerine ekledi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Başkanı Davut Çetin de, YÖREX’in Antalya’yı heyecanlandırdığını söyledi. YÖREX’e Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir talep olduğunu anlatan Çetin, “Yöresel ürünlerimizi ne kadar ticarileştirebilirsek ekonomiyi de o kadar güçlendirebiliriz. Bu konuda birlikler ve kooperatifleri daha da güçlendirmeli ve sayılarını artırmalıyız. Antalya’da şu an 33 kadın üretim kooperatifi var.” dedi.


X