26.04.2021

Çelik İhracatında Hedef Büyüdü

Çelik ihracatçıları 2021 yılının ilk çeyreğinde 3,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yıl sonu ihracat hedefi ise 15 milyar dolar olarak açıklandı. 

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) 2021 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. Sektörün ihracatı, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 1,9 artarak 5,1 milyon tona çıktı. Değerde ise yüzde 22,5 yükselerek 3,8 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ilk çeyreğinde en fazla ihracat yapılan bölgeler Avrupa Birliği, Orta Doğu, Latin Amerika ve Uzak Doğu oldu. Bu bölgelere yapılan ihracat, sektörün dış satışının yaklaşık yüzde 75’ine karşılık geldi. En fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler ise İsrail, Peru, İtalya, İspanya, Romanya, Singapur ve Irak.

Söz konusu ülkelerin, artan çelik ihtiyaçları sebebiyle birçok çelik ürünü için potansiyel taşıdığını aktaran ÇİB Başkanı Adnan Aslan, “2021 yıl sonu ihracat hedefimizi küresel olarak normalleşme beklentileri kapsamında miktarda yüzde 10 artışla 23 milyon tona ulaştırmak, değerde ise yüzde 15 yükselişle 15 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştirmek olarak belirledik.” ifadelerini kullandı.


X