27.04.2021

Çandır: Antalya Tarımda Uluslararası Merkez Olmaya Hazır

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır, şehrin tarımsal üretimde ciddi bir fırsat ve potansiyel barındırdığını ve tarımsal faaliyetler için uluslararası bir merkez olmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, TOBB ile Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) iş birliğinde yürütülen Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi kapsamında düzenlenen “Tarım ve Gıda Forumu”na katıldı. Çandır, EUROCHAMBRES TEBD Takım Lideri ve Proje Direktörü Oya Ersöz'ün moderatörlüğünde gerçekleşen “Tarımsal Gıda Ekosisteminin İhtiyaçları ve Fırsatları” başlıklı oturumda, Antalya’nın tarımsal potansiyelini, yatırım fırsatlarını ve borsa çalışmalarını anlattı. Antalya’nın tarımsal üretimde ciddi fırsat ve potansiyel barındırdığını ve tarımsal faaliyetler için uluslararası bir merkez olmaya hazır olduğunu belirten Çandır, “Yatırımcıları Antalya’ya bekliyoruz.” dedi.

Tarım ve turizm kenti Antalya’nın 41 yılda iki büyük başarı hikayesi yazdığına dikkat çeken Çandır, şunları kaydetti: “Antalya 8 milyon ton üretim ve 2 milyar doları aşan değerle bitkisel üretimde önemli bir kapasiteye sahip. Tarımsal değerin yüzde 30’unu ihraç eden Antalya’nın ihracat kapasitesi Türkiye ortalamasının 2 kat üzerinde. Türkiye örtü altı kapasitesinin yüzde 40’ı Antalya’da bulunuyor. Örtü altı üretiminin yaklaşık yarısı ihraç ediliyor. 2020 yılı itibariyle Antalya’dan yabancı ya da yabancı ortaklı 100’den fazla firma AB’ye ihracat yapıyor. Antalya’daki 4 bin 279 yabancı sermayeli şirketin yüzde 10’undan fazlası sektörde.” Çandır, Antalya’nın ayrıca, domates başta olmak üzere yaş sebze ile narenciye, avokado, çilek olmak üzere subtropikal çeşitlerde ciddi bir üretim kapasitesine sahip olduğunu, son dönemde zeytin ve muz üretimiyle de öne çıktığını söyledi.

 

X