01.08.2022

Çalık: Avustralya İhracat İçin Önemli Bir Potansiyel

Yılın ilk yarısında sektör ihracatının yüzde 10,6 artışla 755 milyon doları aştığını kaydeden İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Şerif Çalık, yeni dönemde Avustralya’nın ihracat için önemli bir potansiyel barındırdığını belirtti.


Türkiye’nin geçen yıl kuru meyve ve mamulleri ihracatı yüzde 13 artışla 1,6 milyar dolar olurken, bu yılın ilk 6 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artışla 755 milyon dolara yükseldi. 


Sektör ihracatı ile ilgili yaptığı değerlendirmede yeni dönemde Avustralya’nın önemli bir potansiyel barındırdığını ifade eden İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) Başkanı Şerif Çalık, “Avustralya’da önümüzdeki eylül ayında katılacağımız Fine Food Australia Fuarı hazırlıklarımız sürüyor. Fuara milli katılım organizasyonunu bölgesinin en önemli etkinliği olarak ihracatçılar için yapmaya devam ediyoruz. Bilindiği gibi Avustralya, ‘Uzak Ülkelere İhracatın Artırılması Stratejisi’ kapsamındaki 18 ülkeden biri olarak belirlendi. Bu stratejiyle uyumlu biçimde Birlik olarak sunduğumuz Avustralya’nın ‘Hedef ülkeler’ listesine alınması talebimizin Ticaret Bakanlığı tarafından da onaylanmasından ayrıca memnuniyet duyduk.” dedi.


Info stant ile katılım sağlanan fuarlara yenilerini de eklediklerini bildiren Çalık, “Ayrıca pazar alanımızı genişletmek amacıyla yeni fikirler, yeni bir bakış açısı ve yeni pazarlar kazanma amacı doğrultusunda önümüzdeki günlerde Almanya, Dubai ve Fransa gibi çeşitli ülkelerde fuar ziyareti ve info stantlarımızla yer alacağız.” diye konuştu.


KUMİB olarak ilk 6 aylık dönemde ihracatlarının yaklaşık 100 milyon dolar düzeyine ulaştığını belirten Çalık, "Yıl sonu beklentimiz 250 milyon dolar. Bu yılın ilk yarısında kuru meyve sektörünün ihracatında öne çıkan ilk 3 ürünün sırasıyla kuru üzüm, kuru kayısı ve Antep fıstığı yer aldı." dedi.


X