11.02.2021

"Ben Yaparım" Diyen KOBİ' lere Çağrı

ASELSAN, millileştirme program kapsamında 750 civarında ürünü kapsayan 450 yeni broşür yayımlayarak üreticilere çağrıda bulundu.  ASELSAN’ın ürünlerinin alt bileşenlerinin yerli üreticilerden tedarik edilmesine yönelik tercihinin sonucunda, 2008’de yüzde 38 olan yurtiçi tedarikçilerden alım oranının, 2020 sonunda yüzde 70’li seviyelere ulaştığı; son 10 yılda KOBİ’lere verilen siparişlerin yaklaşık altı kat artış gösterdiği ve 2020 yılında yurtiçi siparişlerde her 10 siparişten 9’unun KOBİ niteliğindeki firmalara verildiği bildirildi. 

ASELSAN’ın bu yaklaşımı sonucunda 103 milyon dolar seviyesinde ithalatın yurtiçinden sipariş edilmeye başlandığı bildirildi. Program kapsamında 750 civarında ürünü kapsayan 450 dolayında broşür yayımlanarak üreticilere çağrı yapıldı. Süreç içinde şimdiye kadar 300 dolayında ürün millileştirildi.

ASELSAN’dan verilen bilgiye göre, yerli üreticilerden tedarikin artırılmasında 2 yıl önce kurulan Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu ile yeni bir safhaya ulaşıldı. Şirket, bu kapsamda alım yapabileceği ürünlerin broşürlerini açık olarak yayımlamaya başladı. ASELSAN millileştirme girişimine ilişkin erişimi kolaylaştırmak için gucumuzbir.com portalını da açtı. Burada tedarike açılan ürünler, ürünlerin broşürleri yanında sağlanabilecek destekler ile programla ilgili gelişmelere de yer veriliyor. ASELSAN’dan, millileştirme programına yönelik verilen bilgide, şirketin sadece savunma sanayii değil, sivil alanda da kullanılan çözümler geliştirdiği vurgulandı.


X