29.07.2020
Bakan Varank Haziran Ayı Teşviklerini Değerlendirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, haziran ayında yatırım iştahının çok güçlü olduğunu belirterek düzenlenen 859 belgeyle teşvik tarihi rekoru kırıldığını, 15,6 milyar liralık yatırım ve 23 binin üzerinde ilave istihdam beklediklerini bildirdi.

ANKARA (AA) - Bakan Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, haziran ayına ilişkin yatırım teşvik verilerini değerlendirdi.

Haziranda yatırım iştahının çok güçlü olduğuna işaret eden Varank, "Düzenlediğimiz 859 belgeyle teşvik tarihimizin rekorunu kırdık. 15,6 milyar liralık yatırım ve 23 binin üzerinde ilave istihdam bekliyoruz." bilgilerini paylaştı.

Varank paylaşımında yılın ilk yarısında yatırım talebinin pandemiye rağmen geçen senenin üzerinde olduğuna dikkati çekerek aylar itibarıyla düzenlenen teşvik belge sayısı ve yatırım teşvik verilerinin bulunduğu infografiğe de yer verdi.

Buna göre teşvik belgesi kapsamındaki yatırımların %61'i imalat, %20'si enerji, %13'ü hizmetler, %3'ü tarım, %3'ü de madencilik sektöründe bulunuyor.

Ayrıca ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre düzenlenen belge sayısında %80, öngörülen istihdamda %40 ve sabit yatırımda %14'lük artış göze çarpıyor.

X