21.10.2021

BAİB’in İhracatı Yüzde 36 Arttı

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği Başkanı Çavuşoğlu, yılın 9 aylık döneminde ihracatın yüzde 36 artarak 2 milyar dolara yaklaştığını söyledi.


Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) bölge ihracatını daha da artırmak ve yol haritasını belirlemek amacıyla “Ortak Akıl Çalıştayı” düzenledi. Tüm sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölge ihracatını daha da artırmayı, sektörleri her yönüyle masaya yatırıp, geleceğe yönelik yol haritasını çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, “Temmuzda gerçekleşen seçim sonrası göreve gelmemizin hemen ardından bölge ihracatını daha da artırmak için çalışmalara başladık. Bu çalışmalarımızın birisi de komite çalışmaları oldu. Kısa sürede 13 komite oluşturduk. Komite toplantılarında sektörlerimizi her yönüyle masaya yatırdık. Sektörlerin sorunlarını belirleyip, ihracatını geliştirecek adımları değerlendirdik.” dedi. “Bundan böyle komite toplantılarımızı daha geniş bir katılımla, daha geniş bir perspektifte gerçekleştireceğiz.” diye konuşan Çavuşoğlu, yılın 9 aylık döneminde ihracatın yüzde 36 artarak 2 milyar dolara yaklaştığını, 2 milyar dolar ihracat hedefine yıl sonu bitmeden ulaşacaklarını vurguladı.


“En Fazla Çin’e İhracat Yaptık”


Bölgeden bu yılın ilk 9 ayında en fazla ihracatı yarım milyar doları aşan rakamla yaş meyve sebze sektörünün yaptığını belirten Çavuşoğlu, Batı Akdeniz bölgesinden 165 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Bölgenin, 226 milyon dolar ile en fazla ihracatı Çin’e yaptığını bildiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Bölge ihracatının artırılması için UR-GE projelerimiz ve ticari heyetlerle yeni pazarlara açılmayı hedefledik. Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarında yeni pazarlar bulma ve mevcut pazarlarımızı koruyarak konumumuzu koruyup güçlendirmek istiyoruz.”


X