17.06.2022

AKAMİB’den İsrail’e 24 Milyon Dolarlık İhracat

Ocak-mayıs döneminde İsrail’e yapılan sektör ihracatı 209 milyon dolar olurken, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, İsrail’e 24 milyon doları aşkın dış satım gerçekleştirdi.


Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) mevcut pazarlarını geliştirmek ve yeni pazarlar edinmek üzere faaliyetlerini sürdürürken, Kereste-Palet UR-GE projesi kapsamında 6-8 Haziran 2022 tarihlerinde İsrail’e ticaret heyeti programı düzenledi. Etkinlikte 68 karşılıklı iş görüşmesinin gerçekleştirildiği bildirildi. Ziyarette, İsrail Ticaret Odaları Konfederasyonunun ziyaret edilerek, Türk kereste palet sektörünün tanıtımının yapıldığı ifade edildi. 


Yapılan açıklamada, İsrail pazarının, Türkiye geneli mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatında önemli bir yer tuttuğu belirtilerek, “Yılın ocak-mayıs döneminde İsrail’e yapılan sektör ihracatı 209,3 milyon dolar oldu. Ülke, Türkiye’nin sektör ihracatından yüzde 6,3’lük pay aldı. İsrail, AKAMİB’in ihraç pazarları arasında ise en başarılı 3’üncü pazar konumunda yer alıyor. Birlik, bu yılın ilk 5 ayında İsrail’e 24 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracatla birlikte, İsrail’in AKAMİB’in toplam ihracatından aldığı pay yüzde 6,2 oldu.” denildi.


X