19.11.2021

AHKİB Başkanı Tekin: Ülkemize Daha Fazla Döviz Kazandırabiliriz

AHKİB Başkanı Tekin, “Türkiye kilogram olarak elyafı 2, ipliği 4, kumaşı ortalama 7 dolardan ihraç ediyor. Hâlbuki bu ürünlerin işlenip hazır giyim ve konfeksiyona dönüştürülmesiyle ihraç pazarlarında 16-17 dolara satabilir, ülkemize daha fazla döviz kazandırabiliriz.” açıklaması yaptı.


Üretim maliyetlerindeki artışlardan dolayı hazır giyim ve konfeksiyon üreticilerinin zor günler yaşadığını belirten Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, sektörün sürdürülebilir üretim gücünün ve ihracat pazarlarındaki rekabetçiliğin korunması, ortaya çıkan fırsatların kaçırılmaması için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Özellikle pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması beklediklerini ifade eden Tekin, iplik ve kumaş ithalatındaki ek vergilerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin bir bütün olarak değerlendirilip temel stratejilerin katma değerli üretim ekseninde belirlenmesinin ülke yararına olacağını kaydeden Tekin, “Türkiye kilogram olarak elyafı 2, ipliği 4, kumaşı ortalama 7 dolardan ihraç ediyor. Hâlbuki bu ürünlerin işlenip hazır giyim ve konfeksiyona dönüştürülmesiyle ihraç pazarlarında 16-17 dolara satabilir, ülkemize daha fazla döviz kazandırabiliriz.” dedi.


“Rakip Ülkelere Elyaf ve İplik İhracatı Rekabetçiliği Zayıflatıyor”


Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 2021 yılının Ocak-Ekim döneminde geçen yıla göre yüzde 19,8 artışla 16,7 milyar dolar değere ulaştığına dikkat çeken AHKİB Başkanı Tekin, ancak ham madde fiyatlarında olağanüstü yükselişler nedeniyle sıkıntılı bir sürece girileceğini vurguladı. Başkan Tekin, “Hazır giyim ve konfeksiyonda rakibimiz olan Portekiz, İtalya, Bangladeş, Pakistan ve Mısır’a yönelik elyaf ve iplik ihracatımızdaki artışlar küresel pazarlardaki rekabetçiliğimizi zayıflatıyor. Ham madde fiyatlarındaki olağanüstü artışları dengeleyebilmek, hazır giyim ve konfeksiyon üreticilerini koruyabilmek için pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanması gerekiyor. Ayrıca iplik ithalatına yönelik ek vergilerin belli bir süre kaldırılması yurt dışından son dönemde ülkemize yönelen yoğun hazır giyim ve konfeksiyon sipariş talebini en iyi şekilde değerlendirebilmemizi sağlayacaktır.” diye konuştu.


Ekimde İhracat Yüzde 20 Arttı


AHKİB’in ekim ayı ihracat performansını da değerlendiren Gürkan Tekin, bu ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artışla 35,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ekim ayında en fazla dış satımı 9 milyon dolarla İspanya’ya gerçekleştirdiklerini ifade eden Gürkan Tekin, İspanya’yı sırasıyla yüzde 313 artış ve 8,9 milyon dolarla Hollanda ve yüzde 4 artış ve 4,5 milyon dolarla Almanya’nın takip ettiğini belirtti. AHKİB’in ekim ayındaki ihracatının yüzde 79’unun üç ürün grubundan oluştuğunu belirten Tekin, şunları söyledi: “Ekim ayında yüzde 70 artış yakaladığımız bayan dış giyim 16,4 milyon dolar değer ile birinciliği elde etti. Bayan dış giyimin bölge ihracatımızdaki payı yüzde 46 düzeyinde oluştu. Yüzde 24 artış ve 7,3 milyon dolar değer ile bay dış giyim ikinci, yüzde 16 artış ve 4,6 milyon dolar değer ile diğer hazır eşya (çadır çuval vb.) üçüncü sırada yer aldı.”


X