22.10.2021

‘5 Yılda E-ticaretin Payı Yüzde 50’ye Ulaşabilir’

Türkiye’de e-ticaretin genel ticarete oranının gelecek 5 yıl içinde yüzde 50’lere ulaşacağının öngörüldüğünü belirten WORLDEF Başkanı Ömer Nart, “Türkiye, ulusal ve uluslararası lojistik yatırımlara ağırlık vererek dünya e-ihracat pazarından aldığı payı artırabilir.” dedi.


İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya E-ticaret Forumu’nda (World E-Commerce Forum) 2021’in 9 ayında 100 TL’lik alışverişin 25 TL’sinin online kanallardan gerçekleştiği vurgulandı. Açılışta konuşan WORLDEF Başkanı Ömer Nart, COVID-19’la birlikte altın çağını yaşayan e-ticaretin Türkiye için önemli bir büyüme alanı olduğunu söyledi. Türkiye’nin pandemi döneminde Çin'den pay almaya başladığını vurgulayan Nart, “Avrupa ülkeleri başta olmak üzere MENA, Orta Doğu, Akdeniz ve Asya’dan birçok ülke için Türkiye, Çin’in en büyük alternatifi haline geldi. Yeni Alibabalar Türkiye’den çıkabilir.” dedi.

Türkiye’nin 2020’de yüzde 25,72’lik küresel perakende e-ticarette en yüksek yıllık büyüme oranına sahip ülke olduğuna dikkat çeken Nart şunları kaydetti: “Türkiye’de e-ticaretin genel ticarete oranının önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 50’lere ulaşacağı öngörülüyor. Sınır ötesi e-ticaret hacmi 1 trilyon dolardan fazla. Türkiye’nin toplam sınır ötesi e-ticaret hacmi 1,3 milyar dolar. Türkiye, ulusal ve uluslararası lojistik yatırımlara ağırlık vererek dünya e-ihracat pazarından aldığı payı artırabilir. Perakende e-ticaret markaları için özellikle yurt dışında 'kümelenme' modeli ile depo ve lojistik operasyonları geliştirilmeli.”


“Her 100 TL’lik Alışverişin 25’i Online Kanallardan”


Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre 9 ayda 305 milyon TL’lik online alışveriş yapıldığını açıklayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen ise şunları kaydetti: “Bunun toplam alışveriş içindeki payı yüzde 24,49. Kartlı ödeme sistemlerinde her 100 TL’lik alışverişin 25 TL’si online kanallardan gerçekleşti. Yüzde 25’lik oranın yüzde 7’si de yurt dışından yapılan online alışverişlerden geldi.”


Gülle: E-ihracat Konseyi Kurulacak


Forumda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Gelecekte dünya ticaretinin yarısı e-ticaretten gelecek. Şu an Türkiye dünya ticaretinden yüzde 1 pay alırken, e-ticarette binde 1 pay alıyor. Bunda bir sorun var. Biz de TİM olarak sınır ötesi ihracat yapan firmaların hayatını kolaylaştırmak için E-İhracat Konseyi kurma çalışmaları yapıyoruz.” dedi.


X