27.09.2021

17 ‘KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimi’ Düzenlendi

TİM Başkanı İsmail Gülle, “Son iki yılda 16'sı ülkemizde, biri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak üzere, 17 KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimi düzenledik.” dedi.


"KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programları” kapsamında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ihracata özendirilirken, eğitimlerin sonuncusu, Malatya'ya yönelik online olarak gerçekleştirildi.

Katılımcılar, Fırat Kalkınma Ajansı iş birliği ile düzenlenen program sayesinde nasıl ihracatçı olunacağı, ihracata ilişkin desteklerden nasıl yararlanılabileceği ve ihracatın finansmanına kadar birçok konuda bilgilendirildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, "İhracatta yeni hedeflere ancak ihracatı tabana yayarak ulaşabiliriz. Bu amaçla birçok çalışma yürütüyoruz. TİM KOBİ İhracat Seferberliği Malatya Eğitim Programı da bu çalışmalarımızın bir ürünüdür. Bugün, ilk eğitim programımız üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. Bu süreçte ihracat ailesine, 37 bini aşkın firma katıldı. TİM KOBİ İhracat Seferberliği eğitimleriyle, Anadolu'nun dört bir köşesinde, ihracat potansiyeli olan her firmaya ulaşmayı hedefliyoruz. Malatya ile beraber son iki yılda 16'sı ülkemizde, biri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak üzere, 17 KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimi düzenledik.

Programlarımızı, 3 hedef kitleye yönelik olarak tasarladık. İlki, halihazırda kendi işletmesi olan ve ihracat faaliyetleri yapmak isteyen şirket temsilcileri, ikincisi sürekli ihracat artışı sağlamak isteyen firmalar, üçüncüsü ise, genç girişimciler. Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde, alanında yetkin uzmanlarımız; İhracatta Pazarlama Stratejileri, İhracat Destek Programları, Proje Hazırlama, İhracatın Finansmanı, İhracat Kredileri gibi birçok konuda firmalarımıza ve girişimcilerimize hem bilgi hem tecrübelerini aktardı." ifadelerini kullandı.

Malatya'nın son yıllarda ihracatta güçlü performansıyla dikkat çeken kentler arasında yer aldığını kaydeden Gülle, dünya ticaretinin pandemi etkisiyle ciddi bir daralma yaşadığı 2020 yılında Malatya'nın ihracatının yüzde 4'lük artışla 289 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Gülle, bu yılın ilk 8 aylık döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32’lik artışla 235,5 milyon dolar ihracat yapıldığını belirtti.


X