02.10.2020

Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri

1. Her Zaman Proaktif Olun

 

Yeni şirketlerin yaşadıkları sorunların başında büyük oranda fizibilite sorunları geliyor. Fizibilite en temel anlamıyla bir işin yapılabilir olup olmadığını ifade etmek için kullanılıyor. Yani işletmenizin bulunduğu sektörde yapabilecekler ve yapılamayacaklar ile ilgili önceden bir plan hazırlamalısınız. Proaktif olmak ise burada devreye giriyor. Yani işe başlamadan önce atılacak adımlar planlanmalı ve oluşabilecek sorunlar tespit edilmeli. Böylece karşınıza çıkacak sorunlarla ilgili önceden bazı önlemler alabilir ve kolayca bu sorunları bertaraf edebilirsiniz. 

 

2. Finansal Planları Önceden Hazırlayın

İşletmelerin çoğu en büyük sorunlarını ilk yıllarda yaşıyor. İş yapış şekline göre değişse bile ilk 5 yıl oldukça önemli. Bu nedenle finansal planlamaları önceden yapmalı ve en ufak ekstra harcamayı bile gözden geçirmelisiniz. Çünkü finansman konusunda sıkıntı yaşamaya başladığınız zaman işletmenizi ayakta tutmak için radikal kararlar almak zorunda kalabilirsiniz. 

3. Büyümek İçin Borçlanmaktan Kaçınmayın

Yeni kurulan birçok işletme ilk dönemde büyümek için finansmana ihtiyaç duyar. Bu nedenle de şirketiniz için kredi ya da devlet desteği gibi noktalara başvurmanız gerekebilir. Küçük ya da orta ölçekli bir işletmeyseniz KOSGEB desteklerinden yararlanmanız mümkün. Ancak bu destekler her zaman için yeterli olmayabiliyor. Desteklerin yetersiz kaldığı noktada ise Türkiye İş Bankası’nın sizin için özel olarak sunduğu finansman desteklerine başvurabilirsiniz. 

4. Yeni İşiniz E-Ticarete Uygun Olsun

Dijitalleşen dünya ile beraber internet artık en büyük pazarlardan biri haline geldi. Çünkü internet ile müşterilerinizin size gelmesini beklemenize gerek kalmıyor ve siz, onların evlerine ya da ofislerine kadar girebiliyorsunuz. Böylece her an satış yapabilmeniz mümkün hale geliyor. E-ticaret için kendi sitenizi açabileceğiniz gibi farklı platformlardan da yararlanmanız mümkün. Ancak burada komisyon oranlarına dikkat etmeniz önemli. 

5. Ekip Oluştururken Yeteneklere Önem Verin

Ekip oluştururken özellikle dikkat etmeniz gereken konu, işe alacağınız kişilerin yetkinliği. Bazı durumlarda yeterince yetkin olmayan kişiler hüsrana neden olabildiği gibi işleri içinden çıkılamayacak bir hale de getirebiliyor. Bu nedenle ekip seçimi yaparken maaş konusundan çok yeteneklere önem verip güçlü bir ekip kurarak yolunuza emin adımlarla devam edebilirsiniz. 

6. Başkalarının Görüşlerine Gereğinden Fazla Önem Vermekten Kaçının

Bazı insanlar tabiatları itibarıyla çok pozitif, bazıları ise aşırı negatif olabiliyor. Bu nedenle işinizle ilgili sürekli olarak kötü ya da iyi yorum yapanların görüşlerine çok fazla kulak asmamaya çalışın. Çünkü kendi pozitif ya da negatif dünyalarını size empoze edebilir ve işinizi istediğiniz gibi yapmanızın önüne geçebilirler. 

Bonus: Lokasyona Özel Önem Gösterin

Birçok işletmeci düşük kira gideri nedeniyle ilk iş yerlerini geri planda kalmış noktalara açma taraftarı olabiliyor. Eğer doğrudan satış yapmayacaksanız, örneğin bir yetkili servisseniz bu durum lehinize olabilir. Ancak doğrudan satış yapan şirketler için bu pek doğru bir seçim olmayabilir. Çünkü müşterilerin sizi bulabilmesi zorlaşır ve bir caddeden geçen insan sayısı, genellikle sokaktan geçen insan sayısından daha fazladır. Bu nedenle de görünürlük ve bilinirlik oranınız düşük olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X