01.10.2020

Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.

Teknoloji girişimlerine özel sunduğu bankacılık ürün hizmet paketi ile ekosisteme desteğini sürdüren İş Bankası, banka grubu bünyesinde kurulan Maxis Yenilikçi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na aktardığı kaynak ile de 2019 yılından bu yana girişim sermayesi yatırımları yapıyor. 

Workup Girişimcilik Programı, İş Bankası sponsorluğunda, Kolektif House bünyesinde ve Ömer Erkmen’in lider mentorluğunda girişimcilere destek oluyor. 

Başvuru ve Seçim Süreci

Programa teknoloji tabanlı, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir iş modeline sahip ve en az asgari işler ürün (MVP) veya prototip geliştirmiş girişimler kabul ediliyor. Yalnızca finansal teknolojiler alanında değil, tüm dikeylerde faaliyet gösteren girişimlerin Workup sitesi üzerinden “Workup’lı Ol” butonuna tıklayıp formu doldurarak başvurabilecekleri programın başvuruları yılın 365 günü açık. 

Gelen başvurular üzerinden Workup takımı tarafından seçilen girişimler, Pitching adı verilen sunum gününe davet ediliyor. Sunum gününde 3’er dakikalık kısa sunumların ardından Workup takımı, mentorları ve mezunlarından oluşan katılımcıların yönelttiği sorular girişimciler tarafından yanıtlanıyor. Katılımcıların yaptıkları değerlendirme sonucunda da girişimler, Workup programına kabul ediliyor.

İlk ayı girişimler için bir deneme süresi mahiyetinde olan program toplam 6 ay sürüyor. Program sonunda girişimler; ekosistemdeki girişimcilerin, melek yatırım ağlarının yöneticilerinin, yatırım fonlarının yöneticilerinin ve İş Bankası ile iştiraklerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir Demo Day etkinliğinde sunum yaparak mezun oluyor.

Program, pandemi nedeniyle 2020 yılının Mart ayından bu yana online olarak devam ediyor. Bu sayede İstanbul dışında yer alan girişimciler de programa katılabiliyor.

Workup Girişimlere Ne Sağlar?

Program süresince Kolektif House bünyesinde ofis desteği sağlanan girişimler; diğer girişimlerin tecrübelerinden faydalanarak en kısıtlı kaynak olan zamanı daha etkin şekilde kullanma fırsatı elde ediyor. Müşteri bulma ve ölçeklenme konusunda değer yaratan program sayesinde girişimler; İş Bankası ve grup şirketlerinin müşterisi olma, birlikte ürün ve hizmet geliştirme veya yine İş Bankası ve grup şirketlerinin müşterilerine ortak kampanyalar ile erişme imkanı buluyor.

Alanlarında uzman mentor ağı ile yol haritaları profesyonelce oluşturuluyor; haftalık KPI yani Anahtar Performans Göstergesi değerlendirmeleri, ilham etkinlikleri ve iletişim çalışmalarıyla da sürekli olarak girişimler destekleniyor. Buna ek olarak girişimler, çeşitli iş bağlantıları edinirken ülkenin önde gelen melek yatırım ağları ve yatırım fonları ile tanışma fırsatlarını elde ettiği gibi geleneksel ve dijital mecralarda da kendini gösterebiliyor. Son olarak program süresince girişimlere ücretsiz bulut kullanım haklarının yanı sıra İş Bankası ve Kolektif House’un iş ortaklarından indirimli veya ücretsiz ürün ve destek paketleri de sunuluyor. 

Ayrıntılı bilgi için Workup’ın sitesini inceleyebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X