27.03.2020

Veri Analizi ile Stratejinize Yön Verin


İnternet ve dijitalleşme her alanda değişimi beraberinde getiriyor. Geçmişte bir iş yerinde tam olarak ne olup bittiğini anlayabilmek için ciddi bir mesai harcanması gerekiyordu. Ancak son yıllarda geliştirilen uygulama ve yazılımlarla bir iş yerinde gerçekleşen tüm işlemler kolayca takip edip verilerden yola çıkarak satış, çalışan analizi, stok yönetimi ve kampanya stratejilerinizi kolayca belirleyebiliyorsunuz. 


Veri Analizi Programları Ücretli mi?


Veri analizi için internet üzerinden satın alabileceğiniz çok sayıda program bulunuyor. Bunlardan birçoğu çok cüzi ücretler ile satılıyor. Ancak verdikleri hizmetler için çok sayıda verinin toplanıp bir düzen ile programlara yerleştirilmesi gerekiyor. Örneğin satışını yaptığınız ürünlerin, aldığınız iadelerin ve iade ettiğiniz ürünlerin fatura bilgilerini tek tek programa girmeniz bekleniyor. Herhangi bir kayıp ya da hata olması durumunda ise tüm hesaplamalar boşa gidiyor. Bu nedenle çok ciddi bir mesai harcanması ve en azından bir çalışanın sadece bu işle ilgilenmesi gerekiyor. 


Bir diğer yöntem ise tüm dünyada ücretsiz olarak yayımlanan istatistik dilleri ile kendi paketinizi yazmanızdır. Bu yöntem tamamen kapalı devre çalıştığı için çok güvenlidir. Ayrıca kendinize özel bir sistem ürettiğiniz için gelecekte de özelleştirme yapabilir ve yeni ihtiyaçlarınıza uygun olarak paketi geliştirebilirsiniz. Ancak bunun için temel düzeyde istatistik, algoritma, hesaplama ve programlama bilmek şart. 


Veri analizi konusundaki en önemli husus ise KVKK kapsamında veri işleme sayılabilecek işlemler ile veri analizinin karıştırılmamasına dikkat edilmesi ve ilgili Kanuna uygun hareket edilmesi gerekliliğidir. 


Maximum İşyerim Uygulaması Nedir? ile Neler Yapılabilir?


İş Bankası’nın POS veya Ticari Kart sahibi KOBİ’ler için özel olarak sunduğu Maximum İşyerim uygulaması şirketin birçok verisi hakkında bilgi veriyor.  


Maximum İşyerim Sayesinde Yapabilecekleriniz Neler?Maximum İşyerim Uygulaması ile İş Bankası POS sahipleri;


    Anlık satış bilgilerine kolayca ulaşabiliyor,

     Karşılaştırmalı grafikler aracılığıyla işyeri cirolarının ne kadarının sanal işlemlerden, ne kadarının fiziksel olarak mağazalardan gerçekleştiğini,

     Ciro elde edilen işlemlerin türlerini, peşin ve taksitli işlemleri,

     Çok mağazalı firma ise il ve ilçe bazında elde edilen ciroları kolaylıkla görüntüleyebiliyorlar.


Bu uygulama ile İş Bankası Ticari Kredi Kartı, Ticari Bankamatik Kartı ve İmece Kart sahipleri;


     İş Bankası kartları yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı diğer banka kartlarıyla ilgili satış bilgilerini tutar, adet ve müşteri sayısına göre sorgulayabiliyor

     Kart ayarlarını anında güncelleyebiliyor, kartlarıyla nerede, ne kadar harcadığını tüm detaylarıyla görebiliyor, kart borçlarını ödeyebiliyor ve kullanılabilir MaxiPuan ve MaxiMil bilgilerini görüntüleyebiliyorlar,

     Trend raporu ile gün içerisinde veya gün bazında hangi aralıklarda yoğun satış yapıldığını ya da hangi sürelerde satışların durgunlaştığını kolayca görüntüleyebiliyor,

     Müşterilerinin alışveriş davranış trendini mağaza, tarih ve saat detayında izleyebiliyor,

     Ayrıca, “Fırsatlar” menüsünde Ticari Kredi Kartı ve İmece Kart’ı kullanarak bu kartlara özel kampanya detaylarına ulaşabiliyorlar.

Tüm bu işlemleri yapabilmeniz için Maximum İşyerim uygulamasını Google Play ya da App Store aracılığı ile indirip kaydolmanız yeterlidir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X