29.07.2020

Start-Up'lar İçin Hızlandırma Fırsatları

Daha önce hiç uygulanmamış ve ilgi göreceğini düşündüğünüz bir start-up yani girişim fikriniz var. Peki; bu start-up’ı hayata geçirmek, hatta piyasa değeri olan bir ürün haline getirmek için hangi adımları atmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Start-up’ların özgün yapılarına rağmen başarısız olmalarının altında genellikle bu sorunun cevabını tam olarak bilmemek yatar. Girişimcilere hızlandırma fırsatları sunan kuluçka merkezleri tam da bu noktada devreye girer ve start’up’ların ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Start-up’lar İçin Yeni Bir Soluk: Kuluçka Merkezi Nedir, Ne İşe Yarar?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi kuluçka merkezleri, girişimcilere sermaye ve mentorluk sunar. Peki, start-up’ların başvurabileceği hızlandırma fırsatları nelerdir? Siz de girişim fikrinizi pitching day (yatırım sunumu) ile yatırımcılara sunmak ve nokta atışı ilerlemek istiyorsanız start-up’lar için hızlandırma programları listesine göz atabilirsiniz.


Girişimler İçin Hızlandırma Programları Nelerdir?


Hızlandırma programları ile sadece maddi değil, aynı zamanda girişiminizin bir sonraki faza geçmesi için gereken profesyonel desteği de alabilirsiniz. Start-up için müşteri segmentinin belirlenmesi, ürün türü ve fiyatlandırma gibi birçok konuda deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Bu hızlandırma fırsatlarından bazıları şunlar:

1.    WorkUp 

Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş modellerine destek olan WorkUp her zaman başvuru kabul ediyor. Ömer Erkmen, Akan Abdula gibi birçok başarılı ismin mentorluk sunduğu WorkUp programı, Türkiye İş Bankası ve Kolektif House iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

Seçilen start-up’lar  altı ay süresince Levent Kolektif House’da iş bağlantıları kurma imkanı, mentorluk ve eğitimler gibi birçok konuda destek alırken bu süre boyunca Kolektif House’da ofis kullanım hakkı da elde ediyorlar.. Altı ay sonunda ise start-up’lar, Demo Day’de yüzlerce yatırımcıya girişim fikirlerini sunma şansına sahip oluyor. 

2.    Startupbootcamp İstanbul

Birçok farklı ülkede start-up’lara hızlandırma programları sunan oluşum daha önce Poltio gibi başarılı girişimlere destek vermiş. Dönemsel olarak farklı ülkelerde hızlandırma programları açan Startupbootcamp uluslararası girişimcilerin de başvurularını kabul ediyor. Yerli ve yabancı uzmanların eğitim verdiği ve mentorluk yaptığı programda çalışma alanı gibi bazı imkanlar sunuluyor. Start-up’lara, uluslararası yatırımcılara ulaşma ve demo gününde girişimlerini sunma şansı veriliyor.

3.    ICUBE 

Bireysel start-up’ların yanı sıra kuluçka merkezlerindeki girişimcilere de destek veren ICUBE, uluslararası bir hızlandırma programı. ICUBE hızlandırma programı, teknoloji tabanlı start-up’ların mevcut kapasitelerini artırmaya ve uluslararası pazarlara ulaşmalarına yardımcı oluyor.


İstanbul Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen programda start-up’lara, İstanbul Teknokent tarafından çeşitli eğitimler ve mentorluk sağlanıyor. Girişim ölçeği ve ihtiyacına göre fon sağlama, Londra’da iş birliği oluşturma ve yurt dışındaki iş geliştirme ağlarına ulaşma imkanı sunuluyor. 

4.    ATOM 

ATOM, oyun geliştirme ve animasyon teknolojileri alanında faaliyet göstermek isteyen start-up’lara bir yıl süreyle destek veren bir ön kuluçka merkezi. ODTÜ Teknokent bünyesinde kurulan ATOM, bir yıl boyunca girişimcilere çalışma alanı, donanım, yazılım ve internet imkanı ile çeşitli eğitimler sağlıyor. ATOM hızlandırma programı, start-up’lara iş geliştirme, pazarlama ve ekip yönetimi gibi konularda da mentorluk sunuyor.

5.    Boost With Facebook

Bir start-up olarak fon değil, sadece uzman desteği istiyorsanız Boost with Facebook programını tercih edebilirsiniz. TOBB ve Facebook iş birliği ile sunulan bu hızlandırma programında profesyonel işletme sahipleri ile bağlantı kurma ve çeşitli eğitimler alma imkanı veriliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X