14.07.2021

Sağlık Sektöründe E-Fatura Zorunluluğu Nedir? E-Faturaya Geçiş Nasıl Yapılır?

Dijitalleşme, iş hayatının neredeyse her alanında etkisini gösterirken iş yerlerinde rutin haline gelen işler de dijital bir değişime uğradı. E-Arşiv, e-İrsaliye ya da e-Fatura gibi elektronik ortama taşınan uygulamalar da bu duruma güzel bir örnek olarak gösterilebilir. 


Devlet, verimliliği artıran ve kağıt, zaman gibi maliyetleri azaltan dijital dönüşümü hızlandırmak için bir süredir çeşitli adımlar atmaya başladı. Bu doğrultuda belirli sektörlere e-faturaya geçişi zorunlu tuttu. Vergi Usul Kanunu 509 numaralı tebliğde yapılan değişikliğe göre Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan tüm sağlık hizmeti sunucuları ve medikal malzeme, ilaç etken madde temin eden tüm mükellefler de e-Fatura kapsamına dahil edildi. 


Peki, sağlık sektörü içinde faaliyet gösteren kurum ve işletmelerin hangileri zorunlu olarak e-Faturaya geçiyor? 


e-Fatura Zorunluluğuna Kimler Giriyor?


01.07.2021 tarihi itibariyle aşağıdaki tüm mükellefler brüt hasılatına bakılmaksızın e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda. Bu mükellefler, uygulamaya dahil oldukları tarihin 7.günü sonuna kadar kağıt fatura kesebilirler. Ancak 7.günden sonra faturanın elektronik ortamda hazırlanması zorunlu. 


 • Hastane
 • Tıp merkezleri
 • Dal merkezleri
 • Diyaliz merkezleri
 • Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri
 • Tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri
 • Laboratuvarlar
 • Eczane
 • Tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri
 • Optisyenlik müesseseleri
 • İşitme merkezi
 • Kaplıcalar
 • Beşeri tıbbi ürün/ürün sunan ve/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri
 • Ecza depoları


e-Faturaya Geçiş Nasıl Olacak?


Elektronik faturaya geçmek için öncelikle işletme/kurum içinde ayda ortalama kaç fatura kestiğinizi tespit edip  e-Faturaya geçiş için teknik çözüm sunan şirketlerden destek alabilirsiniz. Bu şirketler genellikle aylık olarak kestiğiniz fatura miktarına göre size; 30, 50, 100, 1000 ya da 2000’lik kontörlük gibi paket seçenekleri sunar. Her kontör, fatura kesilecek belge sayısını ifade eder. Şirketiniz için uygun miktarın bulunduğu paketi seçerek uygulamaya katılabilirsiniz. 


İş Bankası ile e-Faturaya Kolayca Geçin!


İş Bankası, e-Faturaya geçmesi zorunlu olan sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve işletmelere İşNet üzerinden kolaylık ve avantajlar sunuyor. İkili fırsat içeren bu kampanya sayesinde İş Bankası müşterileri e-Faturaya İş Bankasıyla geçip çeşitli ayrıcalıklardan yararlanabilirler. Bu kampanyanın sunduğu iki farklı fırsatı ise aşağıda inceleyebilirsiniz: 


Bir Alana Bir Bedava Kampanyası


Bir Alana Bir Bedava Kampanyası ile İş Bankası ticari kartlarıyla alacakları 2,500, 5000 ya da 10.000 kontör alımlarında satın aldıkları kadar kontör anında hediye edilir. 

İş Bankası müşterilerinin bu kampanyadan faydalanması için ise;

 • İşCep Ticari ya da Ticari İnternet Şubesine giriş yapmaları,
 • Ödemeler/e-Fatura menüsüne girmeleri
 • e- Fatura ödeme bilgilerinin İş Bankası ile paylaşılmasına onay vermiş olmaları gerekir. 

Bir müşteri kampanyadan sadece bir defa faydalanabilir. 


Maximum Kontör Kampanyası


İş Bankası müşterilerinin bu kampanyadan faydalanabilmesi için Maximum özellikli İş Bankası kartlarıyla kontör alımı yapmaları gerekir. Ayrıca bir müşteri kampanyadan birden fazla kez yararlanabilir. 

İş Bankası müşterilerinin, İş Bankası kartlarıyla alacakları kontörlere miktarına göre gelecek hediye kontör sayısına ise aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Peki, e-Faturaya geçen sağlık sektörünü bu konuda ne gibi avantajlar bekliyor?


Elektronik Faturaya Geçişin Sağlık Sektörüne Faydaları Neler?

 

e-Faturaya geçiş ile beraber sağlık sektöründe; 

 • Elden ele dolaşan ve fiziki temas etme ihtimali fazla olan belge hazırlama işlemi azalacak. 
 • Her gün çok sayıda gelen hastaların muhasebe işlemleri dijital olarak arşivlenecek. Böylelikle fiziki bir alana ihtiyaç olmayacak. 
 • Çalışanlar, fatura işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirip zamandan tasarruf edebilecek. 
 • e-Fatura, hata payını en aza indirdiği için işlemler daha güvenli bir şekilde devam edecek. 
 • Kağıt, mürekkep ya da kargolama gibi süreçleri ortadan kaldırdığı için çevreye de pozitif bir etkisi olacak. 

Sağlık sektöründe hizmet veren İş Bankası müşterileri için, e-Faturaya geçmenin tam zamanı!


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
X