02.10.2020

Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta

Melek yatırımcılar ise proje, fikir ya da şirketten etkilenmediği sürece finansal destekte bulunmazlar. Bu nedenle melek yatırımcıları etkilemek, bir start-up için adeta olmazsa olmaz. Sizin için melek yatırımcıları nasıl etkileyebileceğini ele aldık. Ancak öncelikle melek yatırımcı kavramından bahsetmemiz gerekiyor. 

Melek Yatırımcı Nedir?

Angel investor olarak da anılan melek yatırımcıların kökeni, gösteri merkezleri ile ünlü Broadway’e uzanıyor. ABD’de de borsadan büyük paralar kazanan yatırımcılar, çalışmalarına devam etmek ve mali yükün altından kalkmak isteyen Broadway’deki gösteri merkezlerine ödeme yapıp hisse almaya başlamış. Böylece melek yatırımcılık kavramı hayata geçmiş.

Günümüzde de melek yatırımcılar benzer bir yöntem izliyor. Gelecekte büyük bir getiri elde etmek adına, finansal sorunları olan şirketlere yatırım yapıyorlar ve şirketten sözleşme ile belirlenen bir pay alıyorlar. Şirket zamanla bu yatırımın geri dönüşünü bazen sağlıyor bazen de sağlayamıyor. Yani ya süreç iyi gidiyor ve şirket başarılı oluyor ya da her şey istendiği gibi gitmiyor ve şirketin varlığı son buluyor. Melek yatırımcılar, yatırımlarının geri dönüşünü sağlayabilmek için kâr edebileceğine inandıkları şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle de start-up’ınız ile melek yatırımcıları etkilemeniz ve kâr edebilecek bir işletme olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Melek yatırımcıların etkileyen ve dikkat ettikleri noktalar ise şöyle sıralanıyor:

1. Küresel Çapta Bir Şirket Perspektifi

Start-up’ların neredeyse tamamı internet üzerinden hizmet sunuyor. Tüm dünyaya internet ile erişebileceğiniz için start-up’ınızın Çin’den ABD’ye farklı ülkelerde hizmet verebilecek kapasiteye ya da en azından perspektife sahip olması gerekiyor. Çünkü hitap edilen pazarlar büyüdükçe şirketin kâr edebilme ihtimali de önemli ölçüde artıyor. Melek yatırımcılar da küresel bir oyuncu olup olamayacağınıza dikkat ediyor. Bunun için yapmanız gerekenler ise fikrinizin farklı dil, kültür ve koşullarda nasıl uygulanabileceğine dikkat edip üzerinde çalışmak. Bundan sonrası gerekli büyüme adımları, ofis açmak ve farklı dillere entegre olmak gibi yöntemlerle devam ediyor. 

2. Güçlü ve Tüm Süreçlere Hakim Ekip

Start-up’ınızı hayata geçirdiğinizde mutlaka dikkat etmeniz gereken konuların başında ekip geliyor. Güçlü ve tüm süreçlere hakim bir ekip kurabilmeniz durumunda işleriniz kolayca yoluna girebildiği gibi melek yatırımcıları da kolayca etkileyebiliyorsunuz. Birçok melek yatırımcı, ilk olarak ekiple tanışmak ya da en azından sizin için önemli olan kişilerin CV’lerini görmek istiyor. Böylece şirketin ekibi hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ayrıca birçok yatırımcı, verdikleri röpotajlarda en çok dikkat ettikleri konunun start-up içerisinde yer alan çalışanların önceki iş deneyimleri olduğunu dile getiriyor. 

3. Detaylı ve Güncel Bilanço

Start-up’ınız geçmişi ne kadar kısa ya da uzun olursa olsun, melek yatırımcıların en çok dikkat ettiği noktalardan bir diğeri ise bilanço detaylarıdır. Şirketin kasasına giren ve kasadan çıkan para ile özel olarak ilgilenirler. Böylece kârlılık konusunda da fikir sahibi olabilirler. Ayrıca bir melek yatırımcıya gitmeden önce bilançoyu iyice gözden geçirmeniz ve gelebilecek soruları cevaplamanız oldukça önemli. Böylece süreçlere ne kadar hakim olduğunuzu da gösterebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X