02.10.2020

Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?

Kadın Girişimci Kredisi 

Türkiye İş Bankası, kadınların istihdam süreçlerine aktif olarak katılımını desteklemek ve var olan kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerini sağlamak için kadın girişimci kredisi sunuyor. Kadın girişimciler için özel olarak sunulan kredi ile 250.000 TL’ye kadar finansal destek sağlanabiliyor. Ödeme ise kadın girişimcinin isteğine bağlı olarak eşit paylı 36 aylık vadede veya 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli krediden indirimli faiz oranlarından yararlanarak yapılabiliyor.

Bir işletmenin krediden yararlanabilmesi için taşıması gereken şartlar ise şöyle:

●    Hali hazırda ticari faaliyeti bulunan gerçek kişi kadın tacirler,

●    %51 hissesi kadın ortağa ait tüzel firmalar,

●    Üst düzey yönetici pozisyonlarından en az bir tanesi kadın yöneticiden oluşan ve en az %20 hissesi kadın ortağa ait olan tüzel firmalar bu krediden yararlanabiliyor.

Krediye başvurmak isteyen kadın girişimcilerin en yakın Türkiye İş Bankası şubesine gitmesi yeterli. Ayrıca Türkiye İş Bankası’nın kadın girişimcilere yönelik sunduğu ayrıcalıklı ürün ve hizmetlerine Kadın Girişimci sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi 

Türk Eximbank ile Türkiye İş Bankası arasında imzalanan protokol ile hayata geçen Kadın Girişimci İhracat Kredisi, kadınların ihracatta daha çok yer almasını hedefliyor. Protokol ile kadın girişimcilere toplam 100 milyon TL ve 200 milyon USD aktarılacak ve bu kapsamda, %50’den fazla ortaklık payı kadın girişimcilere ait olan ihracatçılara özel imkanlar sunulacak. Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi ile her bir kadın girişimciye 500.000 EUR ya da USD’ye kadar kredi sağlanabilecek. Türkiye İş Bankası ve Türk Eximbank’ın kadın girişimciler için özel olarak sunduğu kredi kampanyasını takip edebilmek için Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi sayfasını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’in Kadın Girişimciler İçin Destekleri 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı veya kısa ismiyle KOSGEB, tüm girişimciler için özel destek programları sunuyor. Ancak kadın veya engelli girişimciler için şartlar değiştiriliyor ve hibelerin oranı artırılıyor ya da daha fazla destek sunuluyor. Kadınlar için özel şartlar ve detaylar şöyle: 

1. Kadın Girişimciler İçin KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı 

Girişimcilerin kurdukları işletmelerin hayatta kalma oranını artırmayı ve geleceğe emin adımlarla ilerlemelerini sağlamayı hedefleyen Geleneksel Girişimci Destek Programı ile 4 yıl boyunca destek sağlanıyor. Destek kapsamında 5, 10 ve 20 bin TL gibi ödemeler yapılıyor. Kadın girişimciler bu desteklerin her birinden 5 bin TL daha fazla ücret alıyor. Kadın girişimcilerin KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı’na başvurabilmesi için KOSGEB sitesinde belirtilen formları doldurması gerekiyor.

2. Kadın Girişimciler İçin KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı 

Türkiye’nin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurdukları işletmeleri hayatta tutup geliştirmeyi hedefleyen programda kadınlara özel bazı ek destekler bulunuyor. Performans desteği kısmında 4 yıla kadar girişimciler 5, 10 ve 20 bin TL gibi ödemeler alıyor. Kadın girişimciler ise her bir ödemeyi 5 bin TL daha fazla alıyor. Kadın girişimcilerin yararlanabileceği KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı’na başvurmak için KOSGEB’in sitesine girip gerekli formları doldurmanız gerekiyor.

3. Kadın Girişimciler İçin KOBİ Finansman Destek Programı 

Türkiye’deki KOBİ’lerin finansal açıdan istikrarlı hale gelmesi ve yüksek kaliteli ürün ya da hizmetleri hayata geçirebilmesi için KOSGEB tarafından sağlanan KOBİ Finansman Destek Programı’nda, kadın girişimcilere özel ekstra bir limit bulunuyor. Girişimciler için 50 bin TL olan kredi limiti, kadınlar için 70 bin TL olarak belirleniyor. Kadın girişimciler bu krediyi İşletme Kredisi ve Makine Teçhizat Kredisi olarak kullanabiliyor. Kadın girişimcilerin özel limit hakkına sahip olan krediden yararlanabilmek için İş Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X